Mercedes’in performans serisi AMG hibritleniyor

Elektrikli ve hibrit otomobillerde rakiplerinden hızlı hareket eden Mercedes-Benz, performans modellerini oluşturan AMG serisini de hibrite kavuşturuyor. 8 ve 4 silindirli motorlarla ek elektrikli motorların kullanılacağı hibrit AMG'ler, 4MATIC dört tekerlekten çekiş özelliğine de sahip olacak.

Birçok otomobil üreticisi, emisyonları azaltmak ve performansı artırmak için güç ünitelerini hibrit veya %100 elektrikli hale getirdi. Bu konuda rakiplerine göre hayli önde giden Mercedes-Benz, performans modellerini oluşturan AMG serisinde de rotasını hibrit ve EV‘ye çevirdi.

Affalterbach (AMG’nin bulunduğu şehir) merkezli performans birimi, yeni E Performance güç ünitelerinde yakın geleceğin temel taşlarını açıkladı.

Yeni geliştirilen modüler mimari, kalıcı olarak uyarlanmış bir senkron elektrik motoru, yüksek performanslı bir batarya ve tamamen değişken AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemi ile yürüyecek ve AMG’nin sekiz ve dört silindirli motorları ile birlikte kullanılacak.

Arka aksa monte edilen Elektrikli Tahrik Ünitesinin (EDU) bir parçası olan e-motor, AMG modeline bağlı olarak 150 kW (201 hp) ve 236 lb-ft (320 Nm) tork değerine kadar ilave güç üretiyor.

E-motor, gücü doğrudan arka aksa iletirken, AMG mühendisleri ayrıca ek çekiş gerektiğinde bir kısmını ön tekerleklere de aktarabileceğini belirtiyor.

Bu, 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemi ile Kardan mili ve ön tekerleklerin tahrik milleri aracılığıyla mümkün oluyor. Kompakt EDU ayrıca elektrikle çalıştırılan iki vitesli bir şanzıman ve elektronik olarak kontrol edilen bir arka aks diferansiyel kilidi içeriyor.

AMG Speedshift MCT şanzımandan bağımsız olarak çalışan, özel olarak ayarlanmış vites oranlarına sahip otomatikleştirilmiş iki vitesli şanzıman, 1 ve 2. vitese geçiş yapan elektrikli bir aktüatör ile donatılmış.

Ayrıca, elektronik olarak kontrol edilen arka aks diferansiyel kilidi, sürüş durumuna bağlı olarak her bir arka tekerleğe optimum miktarda tork dağıtıyor, bu da virajlardan çıkarken otomobili çok daha çevik hale getiriyor.

Ayrıca, EDU’nun üstündeki arka aksta, yenilikçi bir soğutma sistemine sahip hafif, yüksek performanslı bir batarya yer alıyor. Bu 400 voltluk lityum iyon enerji depolama sisteminin geliştirilmesi 2016’da başladı. Mercedes-AMG F1 Takımının Formula 1 hibrit yarış arabalarında kullanılan birimlerden ilham alıyor.

6,1 kWh kapasitesi, 70 kW’lik sürekli gücü ve on saniye boyunca kullanılabilen 150 kW maksimum güce sahip batarya 89 kg ağırlığında. AMG Yüksek Performanslı Pil, ağırlığına göre çok yüksek bir güç yoğunluğuna ulaşıyor.

560 hücreden oluşan bataryada her bir hücrenin sıcaklığını ayrı ayrı optimize etmek için bağımsız soğutma modülleri kullanan yenilikçi bir soğutma sistemi ile donatılmış. Bu sayede, ne sıklıkta şarj edildiğine veya boşaldığına bakılmaksızın sürekli olarak batarya hücrelerinin 45 °C optimum sıcaklıkta tutulması sağlanıyor. Bu, geleneksel bir soğutma sistemi kullanan eşit kapasiteli batarya paketlerine kıyasla performansını ve ömrünü katlanarak artırıyor. E Performance güç aktarım mekanizmasının enerji geri kazanım sistemi, bu yenilikçi soğutma sistemi sayesinde enerjiyi pakete daha verimli bir şekilde aktarabiliyor.

Mercedes-AMG, dört elektrikli modelin bu yıl içinde piyasaya çıkacağını ve aralarında bu yeni teknolojileri M 177 V8 Biturbo motorla eşleştirerek yaklaşık 805 hp (600 hp) maksimum sistem çıkışı sağlayacak bir E Performance GT 4 Kapılı Coupe sunacağını açıkladı.

AMG performans birimi, bu yıl piyasaya sürülecek ilk model seti ile yaklaşan Mercedes EQ BHEV’leri temel alacak tamamen elektrikli modeller de geliştiriyor .

Yeni nesil Mercedes-AMG C-Serisi gibi gelecek modeller, elektrikli egzoz turboşarjlı M 139 2.0 litrelik motorun optimize edilmiş bir versiyonunu temel alan hibrit modelleri de içerecek şekilde ayarlandı.

2021 için duyurulan dört modelin kaçının hibrit ve %100 elektrikli olacağı şu anda belirsiz olsa da, Mercedes-AMG model serisinin son teknoloji ürünü elektrikli bir güce çok yakında kavuşacağı kesin.

Daha kesin olan bir şey var, AMG GT Black Serisi tarafından belirlenen Nordschleife üretim otomobili tur rekoru, çok yakında elektrikli kardeşleri tarafından paramparça edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu