MIT Profesörleri, Ford’a patent davası açtı

Profesörler Mavi Oval'in kendilerine ait teknolojiyi "telif" ödemeden kullandığını belirtiyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün(MIT) 3 mühendisi Ford’a doğrudan yakıt enjeksiyonu teknolojilerini kullandığı için dava açacak. Sistemin patentli olduğunu belirten mühendisler, Ford’un teknolojiyi herhangi bir telif ödemeden kullandığını belirtiyor. Mavi Oval’e patent davası açan profesörler, Bloomberg’in iddiasına göre aynı teknoloji ile satılmış tüm otomobillerin karşılığını istiyor.

Leslie Bromberg, Daniel R. Cohn ve John B. Heywood adındaki üç mühendis port ve doğrudan enjeksiyonu içeren bu teknoloji sayesinde daha iyi bir yakıt-hava karışımı üretildiğini belirtiyor. Teknolojiyi MIT’de çalışırken üreten üçlü, üniversitenin kendileri için patent alması ile beraber teknolojiyi lisanslamayı başarıyor.

2014 yılında ellerindeki teknoloji ile Ford’a giden ekip, Mavi Oval’den bekledikleri tepkiyi alamıyor ve projeleri geri çevriliyor. İşin ilginç kısmı da bundan sonra başlıyor. Ford’un tam da o günden sonra benzer bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladığını biliyoruz. Öyle ki firma 2017 yılında 3.3 litrelik V6, 2.7 litrelik EcoBoost V6, 3.5 litrelik EcoBoost V6 ve 5.0 lirelik atmosferik V8 motorlarına aynı sistemi tanıttığını görüyoruz.

Mühendisler Ford’un patenti kendilerine ait olan yakıt enjeksiyon sistemini kullandıklarını ifade ediyor. Bir diğer ilgi çekici kısım ise mühendislerin Ford’un hatasını bildiğini iddia ediyor olması. Üçlümüzün iddiasına göre 2015 yılında Mavi Oval’in patent işleri ile ilgilenen yöneticisi mühendisler ile buluşarak “Ford’a patent davası açmamaları” konusunda anlaşmaya varmak istediğini söylüyor. Ford, bunun karşılığında Bromberg, Cohn ve Heywood ile işbirliği yapacaklarını belirtiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi görüntüleyebilmek için reklam gösterimine izin vermelisiniz.