Nissan, Carlos Ghosn’un zimmetine geçirdiği parayı açıkladı

Renault-Nissan ittifakı CEO’su Carlos Ghosn için yolun sonu geliyor. Fransız hükumeti Ghosn’u Renault CEO’luğundan azletmeye hazırlanırken Nissan’dan çarpıcı bir açıklama geldi.

Japon devi Nissan, Ghosn’un firmaların yetkili isimlerinden izin almadan birleşme anlaşmasına imza attığını belirtirken, kurduğu Hollanda merkezli yeni şirket sayesinde kendi hesabına yüklü bir miktar para geçirdiği de belirtildi. Renault ve Nissan’ın yükselişinde büyük pay sahibi olan efsane CEO, bu işlemleri, Nissan Başkanı Hiroto Saikawa ve Mitsubishi CEO’su Osamu Masuko’dan habersiz bir şekilde tamamlamış.

Nissan’dan gelen açıklamada; “Nissan, Ghosn’un birleşme sonucunda aldığı usulsüz parayı inceleme altına aldı ve Ghosn hakkında gerekli işlemler yapılacak” denildi.

Otomotiv endüstrisinin önemli isimlerinden olan Ghosn, Nissan’ın makus talihini etkileyen kişi olarak biliniyor. Japonya’da vergi kaçırdığı gerekçesi ile tutuklanan Ghosn, o günden beri ortaya çıkan şaşırtıcı iddialar karşısında kamuoyunu ikna edecek tutarlı bir açıklama da yapamadı. Japon yetkililer Ghosn’un 2010 ve 2018 yılları arasında 80 milyon dolardan fazla usulsüz para kazandığını belirtiyor.

Davanın halka açık bir şekilde görülmesinin ardından Nissan ve Mitsubishi, Ghosn’un şirketleriyle ilişkisinin kesildiğini açıkladı. Fakat Ghosn hâlâ Renault’un CEO’su konumunda. Fransız hükumeti, Ghosn’un Renault ile ilişkisini bitirmeye çalışıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi görüntüleyebilmek için reklam gösterimine izin vermelisiniz.