Opel Insignia üretimden kalkıyor!

GM'den kalan son Opel modeli Insignia'nın üretimi, 2022 sonunda durdurulacak. Opel'den bir yetkili, Almanya'daki Russelsheim fabrikasında Insignia'dan boşalan üretim hattında elektrikli araç üretimi planladıklarını açıkladı.

Fiat Chrysler-PSA birleşmesinden oluşan İtalyan Fransız ortak girişimi Stellantis, tüm markalarında radikal kararlar almaya devam ediyor. Bursa’da üretilen Fiat Doblo’nun yeni neslini İspanya’daki Vigo fabrikasında üretme kararı alan Stellantis, şimdi de Opel’in D segment temsilcisi Insignia’nın üretimine son veriyor.

Opel’den bir yetkili, Insignia üretimini bu yılın sonuna kadar kademeli olarak durduracaklarını ve Rüsselsheim’daki fabrikada elektrikli kompakt modellerin üretimine yer açmayı planladıklarını ifade etti. Açıklama, Opel’in Britanya’daki ikiz markası Vauxhall’ın Insignia’yı İngiltere pazarından çıkarmasından kısa bir süre sonra geldi.

Business Insider’a açıklama yapan Opel yetkilisi: “CO2 emisyon düzenlemeleri ve Rüsselsheim’daki üç yeni çok enerjili modelin hızla yaygınlaşmasına odaklanmanın bir sonucu olarak, Insignia üretimi bu yıl aşamalı olarak kaldırılacak” dedi.

Rüsselsheim fabrikasında Insignia’nın yanı sıra, Opel’in Astra ve Astra Sports Tourer modelleri ile birlikte Stellantis’in yeni premium markası DS’nin DS4 modeli de üretiliyor.

Yeni elektrikli halef geliyor

Insignia hayranları, D segment modelin aşamalı olarak tarihe gömülmesine üzülecek olsa da, yetkili Insignia’nın yerini alacak yepyeni bir halefin de müjdesini verdi. “Insignia’nın elektrikli halefi üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz” diyen yetkili, Opel ürün gamının geleceği hakkında da açıklama yaptı: “Opel, 2028 yılına kadar tamamen elektrikli bir markaya geçiş için çalışıyor ve geleceğin elektrikli amiral gemisi de dahil olmak üzere birçok son teknoloji ürünü elektrikli modelin piyasaya sürülmesine hazırlanıyor” dedi.

Insignia’nın halefi olacak elektrikli modelin 2024 veya 2025’te piyasaya çıkması bekleniyor. Model, bir SUV’un pratikliğini ve bir sedanın konforunu isteyen alıcıları hedef alan, muhtemelen Citroen C5X ve yakın zamanda ortaya çıkan Peugeot 408’e benzer bir fastback-crossover gövde stilinde olacak.

Opel Insignia’nın mevcut nesli 2016’da tanıtıldı ve 2019’da makyajlandı. Performans odaklı GSi’nin yanı sıra Grand Sport (sedan), Sports Tourer (SW) ve Country Tourer (yükseltilmiş SW) varyantlarında üretiliyor. Opel’in yıldırım amblemini taşımasının yanı sıra, üretimi durdurulan Vauxhall Insignia (İngiltere), Holden Commodore (Avustralya) ve  Buick Regal (ABD) olarak sunuldu.

Opel’in 2017’de PSA Grubu ile birleşmesinden ve 2021’de Stellantis’in kurulmasından çok önce geliştirilen Insignia, halen GM kaynaklı altyapıya dayanan son Opel modeli. Ayrıca elektrikli versiyonu üretilmeyecek olan Opel Crossland’in de üretim hatlarına veda etmesi bekleniyor.

Avrupa’da sadece iki D-Sedan kaldı

D-Sedan modelinin üretimini durduran tek marka Opel değil. Son birkaç yılda, Ford, Toyota gibi çoğu otomobil üreticisi, SUV’lar nedeniyle satışları hızla düşen sedanları üretimden kaldırdı. Son üretim durdurma kararı ise Volkswagen’den geldi. Alman üretici, Avrupa’da en çok satılan D-Sedan modeli Passat’ın artık sadece SW olarak üretileceğini açıklamıştı. Insignia’nın da vedası sonrası Avrupa’da sadece iki D-Sedan kalacak;  makyajlanan Peugeot 508 ve yepyeni bir nesle kavuşan Skoda Superb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu