Opel’in efsane modeli Manta 50 yaşında

Eylül 1970'te Opel için tamamen yeni sularda yelken açmak anlamına gelen Sportif coupe Manta, markanın A ve B olmak üzere iki nesli ile bir milyon adetten fazla üretilen aracı oldu.

İsmini Manta balığından alan Opel’in efsane modeli 50 yaşında. A ve B olmak üzere iki nesli ile bir milyon adetten fazla üretilen Manta, 1970 yılında Baltık Denizi kıyısında, dünyaya tanıtıldı.

Opel Manta A

Opel Manta; ismini, hızlı ve dinamik yapıdaki sportif yapısı ile karakterini en iyi şekilde yansıtan, mobula  ailesine yani vatozlara ait bir balık cinsinden alıyor. Efsane model Manta’nın logosunu Opel tasarımcıları deniz araştırmacılarından esinlenerek adını aldığı bu balığın formatında tasarladılar.

Manta’nın hikayesi, 1969 yılında, Opel’de çalışan Amerikalı tasarımcı Gallion’un, Fransız deniz araştırmacısı Jacques Cousteau ve ekibiyle tanışmak üzere Paris’e gitmesi ile başlıyor. Gallion; “Bu model isminin Manta olmasına karar vermiştik” diyerek sözlerine başlıyor ve ekliyor: “Hayvan isimleri o yılların ruhuna çok uygundu. ABD pazarında Ford Mustang ve Corvette Stingray gibi son derece başarılı örnekler vardı. Aslında Manta da benzer ruh ve karakteristiğe sahip bir Avrupalı otomobildi. Otomobilimize bir logo tasarlamak için 10 gün vaktimiz vardı. Ancak uygun logoyu yaratmak ve tasarlamak için uygun malzeme elimizde yoktu.”

George-Gallion

Gallion, Paris’e gittiğinde saatlerce Cousteau’nun deniz altı fotoğraflarını inceliyor. En sonunda, parlak gökyüzüne karşı alttan dev bir Manta’nın muhteşem fotoğrafı dikkatini çekiyor ve Opel Manta bu fotoğraf ile birlikte kimliğine kavuşuyor. Böylece ön çamurluklara efsanevi krom kaplama logo ekleniyor. Opel için tamamen yeni sularda yelken açmak anlamına gelen Sportif coupe Manta, Eylül 1970’te tanıtılıyor. Modelin ismine uygun şekilde tanıtım toplantısı Almanya’nın Baltık Denizi kıyısında bulunan Timmendorfer Strand’da gerçekleşiyor.

Opel Manta; yeni, şık, sportif ve dönemin ruhuna çok uygun, tasarım olarak çekici, sürüş olarak sportif ama aile için de günlük kullanıma uygun bir coupe otomobil. O dönem tasarım olarak kalıpların dışında olan özgün otomobiller tercih ediliyor ve Opel Manta tasarımıyla bu beklentiyi gerçek anlamda  karşılıyor. Opel Manta satışa sunulduğu ilk yılda sadece Almanya’da 56.200 adet satarak toplamda 498.553 adetlik bir üretim performansına imza atıyor. Opel Manta; platform, yürüyen aksam ve motorlarını Ascona modelinden alıyor.

Opel Manta, 1972 yılının Kasım ayında, Manta Berlinetta lüks donanımını ürün gamına dahil ediliyor. Berlinetta versiyonu Manta’da; spor direksiyon, ısıtmalı arka cam, halojen farlar, elektrikli cam fıskiyesi ve Vinil tavan kaplaması özelliklerini sunuyor. Manta, beş yıllık üretim serüveni boyunca “Holiday, Plus, Swinger ve Summer-Bazar” gibi özel versiyonlar ile satışa sunuluyor.

1974 yılında satışa sunulan ve ürün gamının tepe noktasını oluşturan Manta GT/E ise krom detaylar yerine mat siyah detaylarla yollara çıkıyor. Nisan 1975’te Manta B satışa sunulmadan önce son özel versiyon olarak simsiyah ve yan cephesinde turuncu şeritler barındıran Manta “Black Magic” satışa sunuluyor.

Opel Manta “Black Magic”

Lansmandan sadece beş yıl sonra, 1975 yılında Opel Manta B ikinci nesil olarak sahneye çıktı. İki ayrı versiyona sahip olan Manta B, coupe ve hatchback görünümlü Combi-Coupe CC olarak sunuldu. Opel’in 120 yıllık otomotiv serüveninde önemli rol oynan Manta B, değişim görmeden en uzun süre üretimde kalan model olarak yer alıyor. 1975 yılının sonbaharında tanıtılan ikinci nesil Opel Manta, 1982 yılında makyajla güncellenerek 1988 yılına kadar üretimde kalıyor ve bu süre içinde 557.940 adet üretim sayısına ulaşıyor.

Opel Manta B

Tıpkı Manta A gibi B de platform, yürüyen aksam ve motorlarını Ascona ile ortak kullandı. Manta B tüm üretim hayatı boyunca dört silindirli motorlarla yollara çıktı. Manta B’nin bir diğer hızlı versiyonu Manta 400 ismiyle 1981 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Manta 400 özel bir versiyondu. Guy Colsoul ve Alain Lopes Manta 400 ile 1984 Paris-Dakar Rallisi’ni iki çekişli otomobil sınıfında başarı elde ederek üç adet dört çekişli otomobilin arkasından genel klasmanda dördüncü oldular.

Manta B’nin son iki versiyonu ürün gamının tepe noktasındaki GSi ve tuning şirketi Irmscher tarafından sınırlı sayıda üretilen GSi Exclusiv oldu. Opel Manta modeli, marka için, Manta A ve Manta B olarak iki nesli ile, bir milyon adedin üzerinde üretilmiş olan gerçekten de büyük bir balıktı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu