İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüş yılın ilk çeyreğinde de devam ediyor

sahibinden.com’un Mart ayı verilerine göre satılık otomobil ilan fiyatları, yılın ilk çeyreğinde de düşmeye devam etti ve son 4 ayda ilan fiyatları yüzde 4’e yakın düşmüş oldu.

sahibinden.com‘un Vasıta Endeksi raporuna göre Mart ayında ikinci el fiyatları düşmeye devam ediyor. Satışlar tamamen durma noktasına gelirken, ilan sahipleri geçmiş aylarda yüksek fiyatlara alınan araçların fiyatlarını düşürmemek konusunda direniyor. İlan fiyatları ise on 4 ayda yüzde 4’e yakın düşüş gösterdi.

Şubat ayının en çok ilan verilen vasıta kategorisi Otomobil olurken Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Ticari Araçlar ve Motosiklet, Otomobil ilanlarını takip etti. Marka & Model sıralamasında ilk sırada Renault Clio yer alırken Volkswagen Passat geçtiğimiz aya göre bir sıra geriledi ve ikinci en popüler marka & model oldu. En çok ilan verilen otomobillerde sıralama Opel Astra, Renault Megane ve Ford Focus ile devam etti. Mart ayında en çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası değişmedi ve ilk sırayı yine Nissan aldı.

sahibinden.com’un Mart verilerine göre en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt türü dizel olan otomobil ilanları verildi. Otomobil model yıllarında liderlik geçtiğimiz ay olduğu gibi 2016 ve 2015 model otomobil ilanlarının oldu.

Tüm ilanlar arasında, araçların yüzde 36’si 0 – 100bin kilometre aralığında yer aldı. Otomobil ilanlarının yüzde 26’sı ise 50.000 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu.

sahibinden.com’da, ilan bakanlar Mart ayında da en çok Renault, Volkswagen, BMW, Mercedes Benz ve Fiat marka otomobillerle ilgilendi. Araçlar en çok gece 22:00-23:00 aralığında incelenirken, ilanlara ortalama bakılma süresi 10 dakika oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu