Otomotiv üreticilerinden Rusya kararı

Alman üretici BMW, Audi ve Daimler, Amerikan Ford ve İsveçli Volvo Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı sonrasında ülkeki faaliyetlerini askıya aldıklarını açıkladılar.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısına karşı otomotiv üreticilerinden yaptırım kararları gelmeye başladı. Bu konuda ilk açıklamalar Alman üretici BMW ve Amerikalı otomotiv markası Ford’dan geldi.

BMW, Rusya’ya araç ihracatını durdurduğunu açıklarken Kaliningrad’daki ortak fabrikada üretimi de askıya aldığını bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada, şirketin Ukrayna’ya yönelik “saldırganlığı” kınadığı ve gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ettiği belirtildi.

“Mevcut jeopolitik durum nedeniyle, bir sonraki duyuruya kadar Rusya pazarına yönelik yerel üretimimizi ve ihracatımızı durduracağız.” ifadesine yer verilen açıklamada, Almanya’nın ve Avrupa Birliğinin Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlarının tedarik zincirinde aksaklıklara yol açması ve bunun da bazı fabrikalarda üretimi etkilemesinin beklendiği kaydedildi.

Rusya’da 1999’dan beri faaliyet gösteren BMW’nin ülkede Rus otomobil üreticisi Avtotor ile bir ortaklığı bulunuyor.

Avtotor, Rusya’nın Baltık kıyısında Polonya ve Litvanya arasında kalan Kaliningrad şehrinde Alman şirketin ürettiği otomobillerin montajını, kaynak ve boyasını yapıyor. Böylece yerel üretim sayesinde BMW, Rusya’da yüksek ithalat vergileri ödemiyor.
BMW geçen yıl Rusya’da satışlarını 2020’ye kıyasla yaklaşık yüzde 10 artırmış ve 9 bin otomobil satmıştı.

FORD, RUSYA’DAKİ OPERASYONLARINI ASKIYA ALDI

Dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan ABD’li Ford ise Rusya’daki operasyonlarını askıya aldığını duyurdu.
Ford Üst Yöneticisi Jim Farley, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Ukrayna halkının güvenliği konusunda derin endişe duyuyoruz” diye yazdı. Farley, şirketin Rusya’daki sınırlı operasyonlarını askıya aldığını belirtti.
Ford’un açıklamasında ise mevcut durumun, şirketi Rusya’daki operasyonlarını yeniden değerlendirmeye zorladığı aktarıldı.
Son yıllarda Ford’un Rusya operasyonlarını önemli ölçüde azalttığına işaret edilen açıklamada, şirketin Rusya’daki faaliyetlerini bir sonraki duyuruya kadar derhal geçerli olmak üzere askıya aldığı kaydedildi.
Açıklamada, şirketin Ukrayna’da önemli operasyonları olmamasına rağmen dünya çapında Ford’da çalışan Ukraynalıları bu süre boyunca desteklemeye devam edeceği vurgulandı.
Şirketin, Ukrayna’ya yönelik insani yardım fonuna 100 bin dolarlık bağışta bulunacağı bildirildi.
Otomotiv sektörü, gelişmelere “Rusya’da faaliyetlerini durdurarak” tepki vermesiyle dikkati çekiyor.
İsveçli otomobil üreticisi Volvo Cars ve Alman lüks otomobil üreticisi Audi de bir sonraki duyuruya kadar Rusya pazarına araç sevkiyatlarını askıya aldıklarını bildirmişti.
Alman kamyon üreticisi Daimler Truck da Rus ordusuna zırhlı araç da sağlayan Rusya’nın en büyük kamyon ve otobüs üreticisi Kamaz ile iş birliği de dahil olmak üzere Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya alacağını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu