Otomotivde chip krizi büyüyor

Covid-19 musibeti ve ABD'deki kötü hava şartları, otomotivde tedarik sorunlarına yol açtı. Özellikle yarı iletken (chip) tedariğinde yaşanan sıkıntılar, dev üreticilerin üretime ara vermesine sebep oluyor.

Otomotivde tedarik sorunu, Türkiye’deki fabrikaların da aralarında bulunduğu pek çok üretim tesisinde ara verilmesine sebep oldu. Türkiye’de Önce Oyak Renault, ardından Tofaş’ın üretime ara verme kararının benzerleri dünya üzerindeki diğer fabrikalarda da bir bir ortaya çıkıyor.

Chip krizine Kuzey Amerika’daki kötü hava koşulları da eşlik ediyor. Honda, ABD’de bulunan bir fabrikasında boruların donduğunu, limanların kullanılamaz hale geldiğini, dolayısıyla tedarik sorunu yaşandığı için üretime ara vermek zorunda kaldıklarını açıkladı. Benzer açıklamalar Volvo ve Toyota’dan da geldi. Daha önce, GM, Ford ve Nissan tedarik yetersizliği sebebiyle üretime geçici bir süre ara verdiklerini açıklamışlardı.

Toyota ve Honda, plastik bileşenler, petrokimyasallar ve yarı iletkenler de dahil olmak üzere önemli tedariklerdeki aksaklıklar nedeniyle Kuzey Amerika’daki fabrikalarında üretimlerini durduracaklarını açıkladı.

Honda, tedarik zinciri sorunlarının birleşimi nedeniyle önümüzdeki hafta ABD ve Kanada otomobil fabrikalarının çoğunda üretimi durduracağını söylerken parçaların teslimatını geciktiren durumun şiddetli hava koşulları ve limanların kitlenmesi olduğunu belirtti. Honda, soğuk hava sebebiyle bazı fabrikalarında boruların donduğunu bu nedenle fabrikaların üretim gerçekleştiremediğini bildirdi.

Honda, hangi fabrikaların üretimi durduracağını belirtmeden, kapatmanın ABD ve Kanada’daki beş otomobil fabrikasının çoğunda 22 ve 29 Mart’ta başlayacağını söyledi. Kapatma süresinin parça tedariğine bağlı olarak değişebileceğini söyleyen şirket, işçilere fabrikalarda başka işleri yerine getirmeleri için ödeme yapılmaya devam edileceğini aktardı.

Japon otomobil üreticisi Toyota tarafı ise yaptığı açıklamada, petrokimya kıtlığının fabrikasındaki üretim kesintisinden sorumlu olduğunu söyledi. Eksikliğin özellikle Camry ve Avalon sedanlarını ve RAV4 spor kullanım aracının hibrit versiyonunu üretildiği Kentucky fabrikasında ve Tacoma kamyonetinin üretildiği Meksika’da yaşandığının altını çizen Toyota, şu an için herhangi bir işçi çıkarma durumunun söz konusu olmadığını belirtti.

Çinli otomotiv şirketi Geely’nin sahibi olduğu Volvo da yaptığı açıklamada, küresel bir chip kıtlığını gerekçe göstererek bu ay Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrikalarında üretimlerin askıya alınacağını veya düzenleneceğini açıkladı.

İsveçli otomobil üreticisi Volvo yaptığı açıklamada, “Yılın ikinci çeyreğinde durumun kritik hale gelmesini bekliyoruz. Bu nedenle, üretim üzerindeki etkisini en aza indirmek için önlemler almaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

Daha önce General Motors, Ford ve Nissan, chip kıtlığı nedeniyle üretim kesintileri olacağını veya tesislerin geçici olarak kapatılacağını duyurmuştu. Türkiye’de de Oyak Renault ve Tofaş tedarik sorunları nedeniyle geçici süre üretime ara verme kararı almıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu