Otoyollarda hız sınırı 140 km’ye çıkıyor!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 Temmuz'dan itibaren otoyol hız sınırının saatte 120 km'den 140 km/saate çıkarılacağını açıkladı. %10 tolerans payı ile ceza sınırı da 154 km/saate çıkmış olacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları gündeme oturdu. Bakan Soylu, halen saatte 123 km olan otoyol hız sınırının 140 km/5aate çıkarılacağını, ceza sınırının ise 154 km/s olacağını açıkladı.

TGRT Haber’de canlı yayına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uygulamayı 1 Temmuz’a yetiştirmek için çalıştıklarını belirterek, %10 tolerans payı ile ceza sınırının da 154 km/saate çıkmış olacağını ifade etti.

Çalışmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz ettiklerini dile gtiren Bakan Soylu, “Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettiğimizde ‘devam edin’ dedi. İçişleri Bakanı’nın hız limitlerini yüzde 20 artırabilme imkanı var. Standardımız karayollarının standardıdır. 1 Temmuz itibari ile böyle bir çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma Bakanı ile görüştüklerini de belirten İçişleri Bakanı Soylu, “Onlar da standartları ilgili yollarda karşılayabileceklerini söylediler. Hız limitlerini biraz daha artırıyoruz. 120 artı idari yaptırım sınırı var, otoyol ve otobanlarda, 132 km şu anda. Bir Kuzey Marmara Otoyolu’nda çalışıyoruz, 1 Temmuz’a yetiştirme gayreti içinde olacağız. 120 km’yi 140’a, idari yaptırım da 154 km olacak. 154 km hız yapılabicek. Ama bu 154 km hız yapsınlar demek değildir. Kuzey Marmara Otobanı, İstanbul- İzmir ve Ankara – Niğde otoyolu, bunların standartları bunu kaldırabilecek seviyede. Diğerlerinde de 10 km’yi kullanıyoruz bunların da ayrıca kendilerine ait 10 km opsiyonları var. Şanlıurfa’dan Edirne’ye kadar otoyolda kullanma imkanına sahip olacak. Karayolları bazı yerlerde işaretleme yapacak” dedi.

Bölünmüş yollarda da ayrı bir uygulama getireceklerini belirten Soylu, “Giresun’dan girdiniz, Ordu’ya çıktınız. Bütünleştirmeyi, sürücünün kafasını karıştırmayacak, şurada ne kadardı, tabelaya bakayım… Standardizasyonu da önümüzdeki günlerde sağlayacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu