Özel servislerde garanti bozulmuyor

Tüm Oto Servisleri  Federasyonu (TOSEF), TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır.

Türkiye’de 81 ilde, 10 derneğin katılımıyla kurulan ve özel servislerin temsilcisi olan Tüm Oto Servisleri  Federasyonu (TOSEF), araç sahipleri için üretici garantisi konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Sıfır kilometre araçlarda verilen üretici garantisinin, sadece yetkili servislerde yapılan bakım ve tadilat işlemleri ile korunmadığına, bu garantinin yetkili servislere ya da distribütörler tarafında değil, üretici tarafından verildiğine dikkat çeken TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı: “Blok Muafiyeti Kanunu ile birlikte, TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır. Yetkili servislerin katı tutumları ve yüksek fiyat politikasının önüne geçen bu yasa ile araç sahipleri rahat bir nefes almaktadır” dedi.

TOSEF olarak özel servislerin standardizasyonlarla belirli  bir kalite çıtasına ulaşması için çalıştıklarını belirten Ünaldı, TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip yaklaşık 740 adet özel servis sayısını önümüzdeki yıllarda daha da yükseğe çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Ünal Ünaldı – Tüm Oto Servisleri  Federasyonu (TOSEF) Başkanı

Türkiye çapında 680 üyesi olan TOSEF, ikinci el pazarının hareketlenmesiyle sürekli gündem haline gelen otomotiv ile ilgili dikkat çeken uyarılarda bulundu. Birçok araç sahibini hali hazırda halen 0-5 yaş arasındaki otomobillerini,  üretici garantisi bozulmaması adına bakım ve tadilatlar için yetkili servise götürdüğünü, fakat garanti biter bitmez özel servislere yöneldiğini belirten Ünal Ünaldı: “Yetkili servisler katı tutumları ve yüksek fiyat politikaları karşısında, üretici garantisini ellerinde bir koz gibi tutuyorlar. Halbuki TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, üreticinin marka bazında yayınladığı teknik standartlar çerçevesinde yapılan periyodik bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamaktadır. Burada, üreticinin belirlediği bakım aralığı, üreticinin belirlediği parça markası, referans numarası, onaylı motor yağı ve viskozitesinin kullanılmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Blok Muafiyeti Kanunu bunu mümkün kılarak araç sahiplerine rahat bir nefes aldırmaktadır. Halen birçok vatandaşımız bu konu hakkında bilgi sahibi değil. Ayrıca bu kanun rekabet kurulu düzenlemeleri ile tüketicilerin tüm yasal  haklarını koruma altına almaktadır” dedi.

TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı: “Kurumsallaşmayan ve dijital entegrasyona uyum sağlamayan özel servis kalmasın istiyoruz. TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi için kurumsallaşmaya, kurumsallaşma için de en başta dijital dünyaya ayak uydurmaya ihtiyacımız var” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sıfır araç sahiplerinin garanti süresince periyodik bakımlarını yetkili servislerde yaptırmaları davranışına etki eden bir diğer husus da, yetkili servis bakımlı olmayan araçların ikinci el piyasasında rağbet görmediği gerçeğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu