Pandemi Brezilya’da VW’nin üretimini durdurdu

Dünyada pandeminin en ağır yaşandığı üç ülkeden bir olan Brezilya'da fabrikalar yeniden üretimi durdurmaya başladı. Volkswagen, sendikanın da baskısıyla Brezilya fabrikasında üretime ara verdi.

COVID-19 salgınından en ağır şekilde etkilenen ülkelerin başında gelen Brezilya’da Volkswagen üretime ara vermek zorunda kaldı.

Volkswagen, kötüleşen COVID-19 halk sağlığı krizi nedeniyle 24 Mart’tan itibaren 12 gün boyunca araç üretimini askıya alıyor. VW, “çalışanlarının ve ailelerinin sağlığını korumak” için üretimi durdurma kararı aldıklarını açıkladı..

İdari personel uzaktan çalışacak

Yapılan açıklamada, sadece temel faaliyetlerin sürdürüleceği, idari personelin ise evden, uzaktan çalışma yöntemiyle mesaiye devam edeceği bildirildi.

Karar, bölgedeki şirketlere üretim hatlarını durdurmaları için baskı yapan Brezilya Metal İşçileri Sendikası ile yapılan görüşmeler sonrasında alındı.

Geçen hafta Cuma günü, Brezilya sağlık bakanlığı 90.600 yeni COVID-19 vakası açıkladı; bu, ülkenin tek bir günde kaydettiği en yüksek sayı. Brezilya’da pandeminin başladığı günden bu yana vaka sayısı 12 milyonu aştı. COVID-19 sebebiyle ölenlerin sayısı ise 294 binden fazla. Sadece 21 Mart 2021 tarihinde bir günlük vefat sayısı 1.290 kişi olarak açıklandı.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, krizin kötüleşmesine rağmen tartışmalı bir şekilde ekonominin durmaması gerektiğini söyleyerek, pandemi tedbirlerine karşı çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu