PSA ve FCA güçlerini birleştirdi

İki dev grup, dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi olacak.

Peugeot ve Citroen markalarının bağlı bulunduğu Fransız PSA ile İtalyan Fiat Chrysler Automobiles (FCA) grubu güçlerini birleştirme kararı aldı.

Yüzde 50 hisse paylarıyla ortaklık kuran iki dev grup, senede 8.7 milyon otomobil satışıyla Avrupa’da ikinci Dünya’da ise dördüncü büyük otomotiv üreticisi konumuna yükseldi. Bu birleşme iki grubun 2.8 milyar euro tasarruf etmesini de sağlayacak.

Ortaklığın yönetim kurulu 5’i FCA, 5’i PSA’dan olmak üzere 10 üyeden oluşacak. CEO ise 5 yıllık süre ile Carlos Tavares olacak.

2017 yılında ABD’li otomotiv şirketi General Motors’dan 2.2 milyar euroya Opel’i satın alan PSA Grubu, Renault’u geçerek Volkswagen’in ardından Avrupa’nın en büyük ikinci otomotiv şirketi haline geldi.

İki dev grubun birleşmesi bizlere maliyetlerin azalması ve ortak parça kullanımı ile bu bünyeden çıkan modellerde ciddi yenilikler sunabilir.

FCA Grubu geçtiğimiz aylarda bir başka Fransız marka olan Renault ile görüşmelerde bulunmuş ancak sonuç alınamamıştı. Renault ile yapılan görüşmeler, özellikle şirketin ortağı olan Fransa hükümetinin ve Nissan’ın itirazları nedeniyle başarısız olmuştu.

Ortaklık, doğrudan Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Fiat’ın en önemli fabrikalarından biri olan, yüzde 38’i Fiat’a, aynı oranda Koç Grubu’na ve yüzde 24’ü ise halka açık olan Bursa Tofaş’ın pozisyonunun ne olacağı merak ediliyor. Geçmişte Bursa’da ortak hafif ticari araç üretimi gerçekleştiren iki grubun birleşimi, yeni imkanlar doğurabilir ve Tofaş’ı daha önemli hale getirebilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu