Ranger’in ikizi VW Amarok’tan eskiz görüntüler

Ortak hafif ticari araç üretimi gereği artık Ford tarafından, Ranger ile birlikte Güney Afrika'da üretilecek olan yeni nesil Volkswagen Amarok, 2022'de resmen tanıtılacak.

Ford ve Volkswagen arasında yapılan ortak hafif ticari araç üretimi anlaşmasının pick-up ayağı netleşiyor. Yakın tarihte resmen tanıtılan Ford Ranger modelinin ardından, Güney Afrika’daki Ford fabrikasında birlikte üretilecek Volkswagen Amarok’un da resmi eskizleri paylaşıldı.

Eskizler ile ilgili bir açıklama yapan Volkswagen Ticari Araç Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Marka Yönetim Kurulu Üyesi Dr Lars Krause “Amarok, birçok alanda ilk bakışta imkansız görünen şeyleri mümkün kılarak, kullanıcılarına işlerinde ve günlük yaşamlarında yardımcı olarak işlerini kolaylaştırıyor. Şimdi üçüncü nesil Yeni Amarok, sunduğu ileri teknolojiye sahip sürüş destek sistemleri ve dijital mobil bağlantı özellikleriyle müşterilerimizi etkileyecek özelliklere sahip. Yeni Amarok, 2022’den itibaren bu segmentte daha önce görülmemiş yeniliklere sahip olacak. Ve eskiden olduğu gibi, zorlu araziler onu caydıramayacak.” şeklinde bilgi verdi.

“Volkswagen DNA’sına” sahip tamamen yeni bir araç

Volkswagen’den gelen basın bildirisine göre, yeni Amarok hem daha karizmatik hem de daha yetenekli olacak. İç ve dış tasarımında tamamen yeni bir görünüme sahip olan yeni Amarok, önceki nesline göre daha kapsamlı donanıma sahip olarak sınıfında standartları yeniden belirleyecek.

Yeni Amarok sayısız yeniliklerle daha etkileyici olacak 

Volkswagen Ticari Araç’ın çok yönlü modeli Yeni Amarok, çekici çizgileri ve dış görünümü ile göz dolduruyor. Volkswagen Ticari Araç Tasarım Başkanı Albert-Johann Kirzinger’nin yaptığı açıklamaya göre, “Çarpıcı ön yüzü ve hepsinden önemlisi özgün X tasarımı, Yeni Amarok’u güçlü bir şekilde ayrıştırıyor ve segmentinde öncü olma iddiasını ortaya çıkarıyor. Yeni Amarok’un gücü ve performansı, hem içte hem dışta Volkswagen DNA’sıyla net bir şekilde ifade ederken, kaslı görüntüsüyle öz güvenini ortaya koyuyor.

2010 yılından bu yana değişmemişti

Volkswagen Ticari Araç’ın premium Pick-up segmentindeki modeli Amarok, 2010 yılında üretilmeye başlandı. İlk yıllarında sadece Arjantin Pacheco fabrikasında üretilen model diğer yıllarda Volkswagen Ticari Araç’ın en büyük fabrikası olan Hannover fabrikasında da üretilmeye devam etti. Yeni nesil Amarok ise Güney Afrika’nın Silverton şehrinde üretilecek.

Son on yılda, dünya çapında 800 binden fazla Amarok satıldı. Güney yarım kürede Amarok, bugüne kadar Pick-up segmentinde V6 silindirli dizel motorlara sahip tek araç olarak rekabette ayrışırken, yeni nesli ile güçlenmeye devam ediyor. Türkiye pazarında ise Yeni Amarok’un 2023’ün ilk çeyreğinde pazara sunulması hedefleniyor.

Ford Custom-VW Transporter ortak üretimi Kacaeli’de

Volkswagen’in Polonya’daki Poznan fabrikasında VW Caddy-Ford Connect ortak üretimiyle başlayan iş birliği, Ford’un Güney Afrika Silverton fabrikasında Ranger-Amarok üretimiyle devam ediyor. Ford Custom-VW Transporter’dan oluşan orta boy van segmentindeki ortak üretimse Ford Otosan’nın Kocaeli Gölcük’teki fabrikasında gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu