Renault 3 modelinin üretimini sonlandıracak

Fransız otomotiv üreticisi Renault; Talisman, Espace ve Scenic modellerinin yeni nesillerini üretmeyecek. Elektrifikasyon stratejisi gereği bu modellerin üretildiği Fransa'daki Douai tesisi tamamen elektrikli otomobil üretimine ayrılacak.

Global stratejisini elektrikli otomobiller üzerine yeniden inşa eden Renault, yeni dönemde tüm kaynaklarını elektrikli otomobillere yoğunlaştırıyor. Bu plan dahilinde Fransa’daki Douai tesisini tamamen elektrikli otomobil üretimine ayırma kararı aldı. Burada ürettiği Talisman, Espace, Scenic ve Grand Scenic ise yeni stratejiyle birlikte tarihe karışacak.

2022 yılında gerçekleştirmeyi planladığı bu değişimle Renault, CMF-C/D platformunu kullanan üç modelin Talisman station wagon ve 7 koltuklu Grand Scenic de dahil tüm alt kırımlarının üretimini tamamen durduracak. Fransız üretici, bu hamlesiyle D-Sedan ve MPV model üretimine de noktayı koymuş olacak. Yani üretimden kaldırılacak modellerin yerine yeni sedan ve MPV model gelmeyecek. Ancak kulis bilgilerine göre Scenic ismi gelecekte Megane E-Tech Electric’in bir türevi olarak karşımıza çıkabilir. Fakat, bildiğimiz anlamda MPV formunda bir Scenic olmayacak.

Renault’un bu kararı almasındaki önemli nedenlerden biri de bu modellerin üretim ve satış adetlerinin oldukça düşük olması. 2021 yılında sadece 35.000 otomobil üretebilen tesisin bantlarından 25.000 Scenic, 7.000 Talisman ve 3.000 adet de Espace indirilebildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu