Renault, Çin için yeni strateji belirledi

Renault Grubu, Çin'de hafif ticari araçlar (LCV) ve elektrikli araçlar (EV) alanında yoğunlaşacak.

Renault Grubu,  Çin pazarına yönelik Elektrikli Araçlar (EV) ve Hafif Ticari Araçlar (LCV) olmak üzere iki temel ürün grubu üzerine kurulu yeni stratejisini açıkladı.

Belirlenen yeni strateji dahilinde Renault Grubu, şu şekilde yol izleyecek: Grup, Dongfeng Renault Automotive Company Ltd (DRAC) şirketindeki hisselerini Dongfeng Motor Corporation’a devredecek. DRAC, Renault markasıyla ilişkili faaliyetlerini durduracak. Renault Grubu LCV faaliyetlerini, Jinbei’nin Renault iş birliğinden gelen teknik bilgisinin faydasıyla Renault Brilliance Jinbei Automotive Co., Ltd. (RBJAC) üzerinden yürütülecek.

Çin’deki 300 bin müşterisine Renault Grubu, İttifak iş birliği üzerinden bayilerinde yüksek kaliteli satış sonrası hizmet sağlamaya devam edecek. Renault Grubu’nun yeni orta vadeli gelecek planında, Renault marka binek araçlar için yapılacak diğer geliştirmelerin ayrıntıları yer alacak.  Ayrıca, Renault ve Dongfeng, DRAC’a parça tedariki ve Dongfeng Automobile Co., Ltd. şirketine dizel lisansı gibi yeni nesil motor konularında Nissan ile iş birliğine devam edecek. Renault ve Dongfeng ayrıca, akıllı bağlı araçlar alanında yenilikçi iş birliği yapacak.

Artan şehirleşme hızı, büyüyen e-ticaret, şehir içi ulaşım planları ve müşterilerin esnek kullanım alışkanlıkları Çin’de hızla değişen hafif ticari pazarının öne çıkan özellikleri olarak yer alıyor. 2019’da 3.3 milyona ulaşan bu pazarın yukarı yönlü istikrarını koruyacağı tahmin ediliyor. Renault Grubu’nun Çin’deki hafif ticari araçlar alanındaki ortağı RBJAC, Renault uzmanlığı ve teknolojileriyle Jinbei modellerini modernleştirirken, 2023 için toplam 5 ana model ile ürün grubunu genişletiyor. Gelecekte ihracat yapmak da şirketin planları arasında yer alıyor.

Renault Grubu’nun, 2019 yılında satılan 860 bin elektrikli araç ile dünyanın açık ara en büyük elektrikli araç pazarı konumunda olan Çin pazarının, elektrikli araç satışlarının 2030 yılına kadar yüzde 25’ine ulaşması öngörülüyor. 2011 yılından bu yana dünya çapında 270 bin elektrikli araç satışı gerçekleştirerek, elektrikli araç üretimi alanında öncü konumda bulunan Renault Grubu, A segmentinde en iyi yerel otomobil üreticileriyle yarışabilecek ilk elektrikli otomobili olan Renault City K-ZE’nin lansmandaki başarısıyla Çin’de güçlü bir rekabet avantajı sağlıyor.

Renault Grubu, eGT bünyesinde Nissan ve Dongfeng ile olan ortaklığını güçlendirerek K-ZE’yi tüm dünyada tercih edilen bir araç yapmayı öngörüyor. Avrupa pazarı için “Dacia Spring” konseptini temel alan bir model ise 2021 yılından itibaren satışa sunulacağı planlar arasında yer alıyor. Renault’nun kalite ve teknoloji desteğiyle JMEV’in, 2022 yılında dört ana model ile Çin elektrikli araç pazarının yüzde 45’ine hâkim olması öngörülüyor.

Renault Grubu’nun yeni Çin stratejisi, rekabet avantajlarını güçlendirerek şirketin Çin piyasasında uzun süre kalmasını sağlayacak. Bununla birlikte, İttifak’ın yeni “lider-takipçi” konsepti dahilinde Nissan ile olan sinerjisini en üst düzeye çıkaracak.

Francois Provost – Groupe Renault Çin bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı

Çin’de yeni bir sayfa açtıklarını belirten Groupe Renault Çin bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Francois Provost, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Geleceğin temiz ulaşımının iki ana etkeni olan elektrikli araçlara ve hafif ticari araçlara yoğunlaşacak ve Nissan ile ilişkimizden daha verimli bir biçimde faydalanacağız,” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu