Renault hibrit teknolojisini ortağı Nissan ile neden paylaşmıyor?

Fransız otomobil üreticisi Renault, E-TECH teknolojisinin Nissan ePower sisteminden Avrupa koşullarına daha uygun olduğunu belirtiyor.

Fransız otomobil üreticisi Renault, hibrit teknolojisi E-TECH’i ortağı Nissan ile paylaşmıyor. E-TECH teknolojisinin Nissan ePower sisteminden Avrupa koşullarına daha uygun olduğunu belirten Renault CEO’su Luca De Meo, ortağıyla neden paylaşmadıkları konusundaki soruya “Ben de Renault’a geldiğimde sorduğum ilk sorulardan biri buydu; neden aynı teknolojiyi paylaşmıyoruz dedim, fakat zaman ne gösterecek, bakacağız” diye cevap verdi.

Renault mühendisleri tarafından geliştirilen ve patenti alınan E-TECH Hybrid teknolojisi, iki elektrikli motoru, köpek kavrama adı verilen tırnaklı kavramaya sahip bir şanzıman ve içten yanmalı bir motor ile birleştiriyor. E-TECH Plug-in Hybrid’de batarya, günlük kullanımda elektrikli motorla daha uzun sürüş sağlamak için artırılmış bir kapasite sunuyor. 1.6 litrelik benzinli motor ve 1.2 ile 9.8 kWh’lik elektrikli motor toplam 140 ve 160 beygir güç üretebiliyor.

ePower teknolojisi ise 1.57 kWh gücünde lityum iyon bataryadan gelen destek ile 1.2 litre üç silindirli benzinli bir motorun çalışması esasına dayanıyor. Menzil uzatıcı motor ve elektrikli EM57 jeneratör / dönüştürücü ile güç aktaran sistem, toplamda 127 beygir güç üretiyor.

Sistemin toplam güç çıkışı 129 PS (127 hp / 95 kW), tork değeriyse 260 Nm. Tek pedallı sürüş deneyimi sunan otomobil Taylandlı müşteriler için elektrikli otomobillerin benimsenmesinde önemli bir aşama olacak.

Nissan ePower, daha düşük batarya gücüne sahip elektrikli motor ve Otto çevrimli içten yanmalı üniteye sahipken, Renault E-TECH teknolojisinde 1.6 Atkinson çevrimli bir benzinli motor ve 9.8 kWh’ye varan güçte bir elektrikli motor yer alıyor.

Renault hibrit teknolojisinde Toyota’ya yaklaşıyor

Renault, Toyota’nın hibrit teknolojisini kendi sistemleri E-TECH teknolojisine benzediğini belirtti.

Renault patronu Luca de Meo, Japon otomobil üreticisi Toyota’nın 20 yıldan fazla bir süredir önde başlamasına rağmen, şirketinin hibrit teknolojisinin Toyota’nın sistemine maliyet açısından “çok yakın” olduğunu söyledi.

De Meo , çalışabilen seri-paralel bir sistem kullanması anlamında Toyota’nın kurulumuna benzeyen e-teknoloji sistemi için, şirketinin “önümüzdeki 2-3 yıl içinde maliyetleri önemli ölçüde azaltacağına” söz verdi.

Renault CEO’su ayrıca, geleneksel bir vites kutusu yerine debriyajsız bir köpek kavrama adı verilen tırnaklı kavramaya sahip bir şanzıman ve elektrik motorlarını senkronize etmek için ikinci bir elektrik motoru kullanması nedeniyle sistemin maliyetinin daha da azaldığını ve bu sistem üzerinde 10 yıldır Renault F1 Takımının mühendislik becerilerini kullanarak çalıştığını belirtti .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu