Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakından yeni kararlar

İttifak ortakları, ürün ve teknolojilerindeki verimlilik ve rekabetçiliği güçlendirmek amacıyla “leader-follower” (lider-takipçi) ilkesinden faydalanacak.

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı, bugün dijital platform üzeriden gerçekleştirdiği basın toplantısı ile rekabeti ve kârlılığı destekleyecek yeni işbirliği modeline geçtiğini açıkladı. İttifak ortakları, ürün ve teknolojilerindeki verimlilik ve rekabetçiliği güçlendirmek amacıyla “leader-follower” (lider-takipçi) ilkesinden faydalanacak. Üyelerin her biri, güçlü stratejik kozlarının olduğu bölgelerde öncülük ederek, ortakların rekabet gücünü artırmak için bir geçit ve destek mekanizması işlevi görecek. Üyeler, ürün ve teknolojilerini pazarlardaki performansı en yüksek endüstri standartlarına göre üretmeye devam edecek.

Üye şirketler, ortaklarının ticari gelişimlerini desteklemek için kendi liderlik pozisyonlarını ve coğrafi güçlerini kullanarak ortak satın alma gibi alanlarda mevcut İttifak avantajlarını geliştirecek.

Jean-Dominique Senard – Renault-Nissan-Mitsubishi İttifak’ı Sorumlusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard,

Yeni iş modeli hakkında, İttifak’ın Operasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard, şu açıklamada bulundu: “Otomotiv dünyasında eşsiz bir stratejik ve operasyonel ortaklık olan İttifak, sürekli değişen küresel otomotiv dünyasında bize güçlü bir rekabet avantajı sağlıyor. Yeni iş modeli, İttifak’ın her bir ortak şirketin varlıklarından ve iş kapasitesinden en iyi şekilde faydalanmasını ve aynı zamanda faaliyetlerini bu şirketlerin kendi kültür ve geçmişlerinden gelen değerleri üzerine inşa etmesini sağlayacak. İttifak’ın üç ortağı, her müşterinin yararına tüm coğrafyalarda, tüm araç segmentlerini ve teknolojilerini kapsarken, İttifak üyesi şirketlerin rekabetçiliğini, sürdürülebilir kârlılığını ve sosyal ve çevresel sorumluluğunu artırmak için çalışacaktır.”

İttifak üyeleri, iş birliği yapacakları araçlar için “leader-follower” (lider-takipçi) programı ilkelerini kabul etti. Programda şu maddeler yer aldı:

 • Platformdan üst gövdeye kadar İttifak’ın standardizasyon stratejisini daha ileri taşımak;
 • Her bir ürün segmenti için, lider şirketin tasarladığı ve takipçilerin ekiplerinin desteklediği bir ana araca (lider araç) ve kardeş araçlara odaklanmak;
 • Her bir markanın lider ve takipçi araçlarının, uygun olduğu durumlarda üretimin gruplandırılması dahil olmak üzere en rekabetçi donanım kullanılarak üretilmesini sağlamak;
 • Hafif ticari araçlarda lider – takipçi ilkesinin halihazırda uygulandığı üretim paylaşımını temel almaya devam etmek.

Lider – takipçi stratejisi ile araçların model yatırım maliyetini yüzde 40’a kadar düşürmesi öngörülüyor. Bu faydaların, bugün halihazırda uygulamada olan mevcut sinerjilere ek olarak sağlanması bekleniyor. İttifak aynı zamanda, dünyanın farklı bölgelerini “referans bölgeler” olarak konumlandırma ilkesini benimseyerek, her şirketi kendi ana bölgelerine yoğunlaştıracak. İttifak her üyesinin bu bölgelerde en rekabetçi şirketler arasında yer alması ve rekabetçiliğini artırması amacıyla referans kuruluş işlevi görecek.

Bu ilke kapsamında Çin, Kuzey Amerika ve Japonya’da Nissan; Avrupa, Rusya, Güney Amerika ve Kuzey Afrika’da Renault; ASEAN ve Okyanusya bölgesinde ise Mitsubishi Motors lider konumda olacak. Her şirketin kendi bölgelerinde referans şirket olmasıyla, paylaşım fırsatları artırılarak sabit maliyet paylaşımı en üst düzeye çıkarılacak ve böylelikle her bir şirketin varlıklarından faydalanılacak.

Şirketlerin ürün portföyü güncellemeleri de lider – takipçi ilkesine göre yapılacak, lider ve takipçi araçlar en rekabetçi donanım ile üretilecektir. Örneğin:

 • 2025 sonrasında C-SUV segmentinin yenilenmesi Nissan liderliğinde yapılırken Avrupa’da B-SUV segmentinin yenilenmesine Renault liderlik edecektir.
 • Latin Amerika’da B segment ürün platformları rasyonel hale getirilerek, Renault ve Nissan ürünleri dört çeşitten yalnızca bir ürüne düşürülecektir. Bu platformun üretimi iki tesiste hem Renault hem de Nissan için gerçekleştirilecektir.
 • İttifak üyeleri Güneydoğu Asya ve Japonya’da, ultra mini (kei car) araçlarda olduğu gibi Nissan ile Mitsubishi Motors arasındaki iş birliği fırsatlarını değerlendirecektir.

Duyurulan iş birliği şemalarına göre, İttifak modellerinin yaklaşık yüzde 50’si, 2025 yılına kadar lider takipçi stratejisi altında geliştirilecek ve üretilecek. Teknoloji verimliliği açısından, İttifak üyeleri mevcut varlıklarını sermayelendirmeye devam ederken; her bir üye şirket, platformlar, aktarma aksamları ve teknolojilere yapacakları yatırımları paylaşmayı sürdürecek.

Bu paylaşım, aktarma aksamı ve platform geliştirme çalışmalarında verimliliğini kanıtlamış Renault Clio ve Nissan Juke için CMF-B platformunun yanı sıra, Nissan Dayz ile Mitsubishi eK Wagon için kei car platformunun başarıyla üretilmesini sağlamıştı. Bunu, yakın zamanda CMF-C/D ve CMF-EV platformları takip edecektir.

Lider-takipçi stratejisi, platformlar ve aktarma aksamlarından kilit teknolojiler yönünde genişleyecek. Bu amaçla markalar şu alanlarda lider olacak:

 • Otonom sürüş: Nissan
 • İnternet bağlantılı araç teknolojileri: Android tabanlı platformlar için Renault, Çin’de Nissan
 • Elektrik-elektronik mimarisinin temel sistemi olan e-gövde: Renault
 • e-PowerTrain (ePT): CMF-A/B ePT – Renault; CMF-EV ePT – Nissan
 • PHEV’nin C/D segmenti için: Mitsubishi

Bu yeni iş modeli, İttifak’ın, kökten değişen küresel otomotiv ortamında, üyeleri bir bütün olarak güçlendirmek için uzmanlıklarının ve rekabet güçlerinin çoğunu ortaya çıkarmasını sağlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu