Renault’ya yeni başkan, yeni CEO

Fransız otomotiv devi Renault’da Zimmetine para geçirmek, vergi kaçırmak ve görevi kötüye kullanmak gibi suçlamalarla Japonya’da tutuklandıktan sonra istifa etmek zorunda kalan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Carlos Ghosn’un yerine iki isim atandı.

Fransız devletinin en büyük hissedarı olduğu şirketin yönetim kurulu başkanlığına hükümetin önerisiyle Michelin’in Ceo’su Jean-Dominique Senard atanırken CEO görevine de Ghosn’un yardımcısı Thierry Bolloré getirildi.

Renault Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, Renault’ya yeni bir yönetim yapısı kazandırılmasına ve bu vesileyle Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO (İcra Kurulu Başkanı) görevlerinin ayrılmasına karar verildi. Alınan karara göre, Jean-Dominique Senard Renault’nun yeni Yönetim Kurulu Başkanı olurken Thierry Bolloré, CEO (İcra Kurulu Başkanı) olarak tayin edildi. Bu karar, aynı zamanda Renault ve Nissan’ın ayrı başkan ve CEO tarafından yöneltileyeceği anlamına da geliyor.

Hem Renault hem Nissan’ın direksiyonunu elinde bulunduran Ghosn, 19 Kasım’da vergi kaçırma ve yolsuzluk suçlamasıyla Japonya’da tutuklanmış ve hemen ardından Nissan’daki görevinden alınarak yerine Hiroto Saikawa CEO olarak atanmıştı. Ancak Fransız üretici ve Paris hükümeti tecrübeli yöneticiye desteklerini açıklamıştı.

Fakat Ghosn hakkında açılan dava ve hissedarların bilgisi olmadan kendisine 10 milyonlarca dolar ilave ödeme ayarladığının ortaya çıkması, Renault ve Nissan arasındaki ilişkilerin gerilmesine yol açmıştı. Lübnan asıllı Brezilya doğumlu Fransız yönetici bu ödemeyi kabul etmekle birlikte bunun usulsüz olduğu iddialarını reddediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi görüntüleyebilmek için reklam gösterimine izin vermelisiniz.