Seat 70 yaşında

İspanya'da araç tasarlayan, geliştiren, üreten ve pazarlayan tek otomotiv şirketi Seat, 70. yılını kutluyor.

70 yıl önce heyecanlı ve zorlu yolculuğa başlayan bu süreçte değişimler ve yeniliklere uğrayarak bugünkü haline gelen Seat, şimdi sadece İspanya’nın değil, dünyanın da en önemli otomotiv markaları arasında yer alıyor.

İspanya’da Ar-Ge sektör yatırımlarına öncülük eden, araç tasarlayan, geliştiren, üreten ve pazarlayan tek otomotiv şirketi Seat, 70 yıllık tarihi boyunca kendini sürekli olarak yenilediğini ve yoluna çıkan zorlukların üstesinden başarılı bir şekilde geldiğini gösteriyor. Aynı zamanda Seat, bir otomobil üreticisinden ziyade, güçlü bir teknoloji ve sanayi şirketi.

Barselona’dan dünyaya

Seat, 1953 yılında açtığı Zona Franca fabrikasında sadece günde beş adet Seat 1400 aracı üreten marka bu tesiste, 40 yıl boyunca 600 ve 127 gibi marka tarihinin iz bırakan modellerini üretti. Yeni, daha büyük ve daha modern bir fabrika kurmaya karar veren Seat, üretim sahasını 1993 yılında Barselona’dan Martorell’e taşıdı. Başlangıçta 1,47 milyar Euro tutarında yatırıma mal olan bu fabrika, günde bin 500 adet üretilen ikinci nesil Ibiza ve yeni Cordoba otomobillerinin piyasaya sürülmesiyle üretime başladı.

Seat 1400

Barcelona, El Prat de Llobregat ve Martorell’de, Ibiza, Arona ve Leon modellerini üreten Seat, Ateca’yı Çek Cumhuriyeti’nde, Tarraco’yu Almanya’da, Alhambra’yı Portekiz’de ve SEAT’ın ilk yüzde 100 elektrikli aracı olan Mii electric’i Slovakya’da üretiyor.

Seat 127

Bugüne kadar 19 milyondan fazla araç üretme başarısı gösteren Seat, 1965 yılında Kolombiya’ya gerçekleştirdiği ilk ihracat satışından bu yana, İspanya’nın lider endüstriyel ihracatçısı konumunda bulunuyor ve halen İspanya ekonomisinin toplam ihracatının neredeyse yüzde 3’ünü oluşturuyor.

Seat Cordoba

2 yıl beklenilen otomobil şimdi 3 dakikada üretiliyor 

70 yıl içinde büyük bir değişim geçiren İspanyol otomobil üreticisi Seat, önceden bir günde ürettiği otomobili bugün üç dakikada üretiyor. 1950’lerde bir Seat 600 için iki yıl beklemek gerekirken şimdi “Fast Lane” hizmetiyle 5 tıkla 10 dakikada araba satın alınıp 21 gün içinde araca sahip olunabiliyor.

Seat 600

İspanyol marka, piyasaya 70 yıl içinde farklı nesilden toplamda 75 model sundu. Bunların arasında, 1953 yılında üretilen ilk otomobili olan Seat 1MD0 ve 1957’de pazara sunulduktan kısa süre sonra özgürlük ve ulaşım sembolü hâline gelen efsanevi otomobil Seat 600 gibi ünlü modeller bulunuyor.

Seat Ibiza Mk 1

Seat, 1984 yılında Ibiza, 1999 yılında ise Leon’un ilk nesillerini pazara sundu. Leon, o tarihten itibaren satıştaki başarısını sürdürüyor. 2016 yılında Ateca, Arona ve Tarraco ile SUV segmentine giriş yaparak ürün yelpazesini genişleten İspanyol marka, 2019 yılında ise ilk elektrikli aracı olan Mii electric’i duyurdu.

Seat Leon Mk1

70 yıllık yolculuğunda otomobillerinin yanı sıra, güvenlik sistemlerinden en gelişmiş bağlantı hizmetlerine kadar tüm alanlarda teknolojik bir gelişim sağlayan Seat, sürdürülebilir ve çevre dostu ulaşım hedefleri kapsamında da elektrikli araç üretiminde büyük bir atılım içinde. 2021 yılı sonuna kadar sunulacak olan yeni elektrikli ve hibrit modeller; PHEV versiyonu olan yeni Leon serisi, Tarraco ve yakın zamanda pazara sunulan, şarjlı ve elektrikli hibrit seçeneği olan Cupra Formentor, SEAT Mii’ye eşlik etmeye başlayacak. Ayrıca Mii electric gibi tamamen elektrikli yeni bir model olan el-Born da pazara sunulması planan modeller arasında yer alıyor.

Seat Mii Electric

SEAT’ın kendini yeniden icat edebildiğinin kanıtı: Cupra

1996 yılında Ibiza Cupra’nın pazara sunulmasından itibaren Seat’ın sportifliğinin simgesi haline gelen Cupra, 2018 yılında da bir başka başarıyı simgeleyerek, SEAT’ın kendini yenileme kabiliyetinin bir parçası olarak yeni bir marka adıyla otomotiv dünyasına dahil oldu.

İspanyol marka Seat’ın, daha özel bir ürün arayışında olan yeni pazarlara ve yeni müşterilere erişmesini sağlamak amacıyla yaratılan Cupra markası, motor sporları tutkunlarının ilgisini çekmek üzere tasarlandı ve elektrik temelli modellerinin çağdaş tasarımı ve sportif performansıyla öne çıkmaya başladı. Seat, Cupra Ateca ve yeni Cupra Leon’un yollara çıkarılmasından sonra Cupra Formentor’u da tanıttı.

Cupra Formentor

Üretimin yanı sıra ulaşım teknolojisi şirketi

Seat, son yıllarda araç üretiminin ötesine geçen bir ulaşım hizmeti sağlayıcısı olma yolunda özenli adımlar da attı. Bu sayede ortak, paylaşımcı ve sürdürülebilir ekonomi kapsamında geleceğin en önemli eğilimlerinden birine karşılık vermeyi amaçlayan İspanyol marka, 2019 yılında kentsel ulaşıma yönelik yeni ürün ve hizmetlere ilişkin stratejiyi yönetmek üzere mikro ulaşım alanında bütün Volkswagen Grubu’nun Yetkinlik Merkezi olarak seçildi. Bu amaçla kentsel ulaşım alanında stratejik bir işletme birimi olan Seat Urban Mobility’i hayata geçirdi. SEAT, elektrikli EXS Kickscooter’a yeni bir model olarak eScooter Concept ile eKickscooter Concept’i ekledi.

Seat bu yıl içinde, 70 yıl önce kurulduğu şehri onurlandırmak amacıyla Barselona’nın kalbinde hayata geçireceği Casa Seat ile de geleceğin ulaşım olanaklarının keşfedileceği bir buluşma noktası oluşturmayı amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu