Sıfır araç alan 6 ay 6 bin km dolmadan satamayacak

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır km araç satın alan şirketlerin 6 ay ve 6 bin kilometreyi doldurmadan aracı satamayacağına yönelik bir düzenleme yaptıklarını duyurdu.

Uygulamayla sıfır km araçların ikinci el olarak yüksek fiyatlardan satışının önüne geçmeyi hedeflediklerini kaydeden Bakan Muş, “Sıfır araçla diğer şirketlere ya da galerilere gidiliyor. Çünkü bayilerde satış rakamları belli. Dolayısıyla bu ikinci bir siteye düşünce şöyle bir ilan görüyorsunuz, ikinci el sıfır araç. İkinci elden sıfır olmaz. Dolayısıyla bu araç alınıyor, üzerine daha büyük bir rakam konularak satılıyor. Birbirini tetikleyen bir yükseliş söz konusu oluyor” dedi.

‘İHTİYACI OLAN ALSIN’

“Biz şunu yapacağız, galeri ve ‘rent a car’lara ilk tescilden sonra 6 ay geçmeden ve 6 bin kilometreyi geçmeden bunun satışına kısıtlama getireceğiz” bilgisini veren Bakan Muş, “Dolayısıyla gerçek anlamda ihtiyacı olanlar gidip alsın. Eğer bunu alıyorsanız sıfır kilometre değil ikinci el olacaktır. Fiyatların üzerinde bir baskı oluşturmasının önüne geçileceğini düşünüyoruz. İşin ana noktası bu. Normal mekanizma böyle işliyor. Buna da ‘ortak fiyat belirleme’ veya ‘manipüle etti’ gibi konular varsa o da zaten Rekabet Kurulu’nun görev alanı. Rekabet Kurulu zaten kendi alanıyla ilgili bir soruşturma açtı, bunu inceliyor. Varsa bir yanlışlık gereğini yapar. Yoksa dosyasını kapatır” ifadelerini kullandı.
Bakan Muş, dünyada yaşanan çip kriziyle ilgili olarak da şöyle konuştu: “Çipteki üretim yavaşladığı zaman elektronik cihazların ve otomobillerin üretimini yavaşlatıyor. Tabi bu telefon ve bilgisayarlara kadar kullanılabilen bir ürün. Burada Tayvan çok önemli bir üretici. Bununla ilgili bizim de yatırımlarımız var. Hatta Ankara’da belli bir yer bunun için ayrılmış durumda.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu