Smart nihayet akıllandı

Daimler Grubu'nun mikro otomobil markası Smart, otomotiv sektörünün elektrifikasyon dönüşümüne boyutlarını büyüterek başlıyor. #1 adını verdiği yeni %100 elektrikli SUV modeli, bugüne kadar gördüğümüz tüm Smart modellerini unutturacak kadar büyük boyutlara sahip.

Smart nihayet aklını başına topladı ve elektrik çağına gerçek ölçülerde bir modelle girme kararı aldı. Smart markasının yeni baştan başladığını göstermek için #1 adını verdiği elektrikli SUV modeli, Hyundai Kona, Volkswagen ID.3 gibi B-SUV modellerini andırsa da boyutlarıyla C-SUV’lara rakip olacak gibi görünüyor. Smart Europe CEO’su Dirk Adelmann’a göre yeni #1, “geleceğin çekirdeği”.

Bu otomobil, Geely’nin Smart hisselerinin %50’sini Daimler’den satın almasından sonraki tamamen elektrikli ilk model. Aslında yeni #1, Geely’nin tamamen elektrikli SEA mimarisinin üzerine inşa edilen ve Çin’de üretilecek ilk Smart ürünü.

Ayrıca Okuyun

Smart #1’in teknik değerleri oldukça iddialı. 66 kWh’lik bir batarya paketine sahip olan otomobil, WLTP normuna göre 440 km menzil sunabiliyor. 264 beygir güç ve 343 Nm üreten tek motorlu otomobil, arka tekerleklerden kavrama özelliğine sahip. Şimdilik tek bir motor seçeneğiyle sunulan modelin toplam 3 farklı motor seviyesiyle gelme ihtimali yüksek.

Geely, aracın Kia Niro EV, MINI Countryman veya Renault Megane E-Tech ile kabaca aynı boyutta olduğunu ancak iç hacminin daha geniş olduğunu açıkladı. Geely yetkililerine göre, kabin alanı lüks Mercedes-Benz E-Serisi sedan ile karşılaştırılabilir düzeyde.

Aracın arkasını ve yanlarını eğimli olmaktan çok, dikey bir formda tasarlayan Smart, genel ayak izini oldukça küçük tutarken kabinde yerden tasarruf sağlamış.

İç mekanda kullanıcılar 12,8 inçlik bir bilgi-eğlence sistemi ve 9,2 inçlik dijital gösterge panelinin yanı sıra 10 inçlik bir baş üstü ekranı bulacaklar. Otomobilde, adaptif hız sabitleyici, kör nokta izleme ve uyarlanabilir uzun huzmeli farlar gibi gelişmiş güvenlik teknolojisi de mevcut.

Fiyatlandırma henüz açıklanmadı, ancak üretime bu yıl içinde geçilecek ve teslimatlar 2023’ün başlarında başlayacak. Smart’ın aracı ABD’de satma planı yok, Avrupa ve Asyalı otomobilseverler Smart #1’e ulaşabilecek. Muhtemelen Avrupa ile birlikte Türkiye’de de satışa sunulacak.

Fotoğraf galerisi👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu