Stellantis otonom sürüş yolculuğunu hızlandırıyor

Dünyanın önde gelen otomotiv gruplarından Stellantis, otonom sürüş yolculuğunu hızlandırmak üzere aiMotive'in satın almasını tamamladı. aiMotive teknolojisi, Stellantis'in otonom sürüş teknolojisi platformu olan STLA AutoDrive'ın orta vadeli gelişimini desteklerken Stellantis'in yan kuruluşu olarak faaliyet gösterecek ve mevcut teknoloji ürün portföyünün bir kısmını üçüncü parti müşterilere sunmaya devam edecek. Kurucu Laszlo Kishonti, aiMotive CEO'su olarak şirketi yönetmeye devam edecek

Stellantis N.V., gelişmiş yapay zeka ve otonom sürüş yazılımlarının lider geliştiricisi aiMotive’in satın alma sürecinin tamamladığını duyurdu. “aiMotive’in satın alınması, sürdürülebilir bir mobilite teknolojisi şirketi olma yolculuğumuzu hızlandıracak ve Dare Forward 2030 hedeflerimizi gerçekleştirmemize katkı sağlayacak” şeklinde konuşmasına başlayan Stellantis Baş Yazılım Sorumlusu Yves Bonnefont, “aiMotive’in ileri seviyede uzmanlığı sayesinde, yapay zekamızı ve otonom sürüş çekirdeği teknolojimizi geliştirecek, küresel becerilerimizi genişletecek ve tamamen yeni STLA AutoDrive platformumuzun orta vadeli gelişimini destekleyeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

aiMotive Kurucu ve CEO’su Laszlo Kishonti ise, “2015 yılında herkes için mobilitenin geleceğini şekillendirecek teknolojiler geliştirmek üzere bir şirket kurdum. Yedi yıl sonra Stellantis’in çabalarına katkıda bulunabildiğimiz ve milyonlarca müşterinin otomobilini daha iyi, daha güvenli ve daha akıllı hale getirmek için birlikte çalışabildiğimiz için çok mutluyum” dedi.

Laszlo Kishonti – aiMotive Kurucu ve CEO’su

aiMotive, operasyonel bağımsızlığını koruyarak Stellantis’in bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösterecek. Kurucu Laszlo Kishonti, CEO olarak şirketi yönetmeye devam edecek. Ayrıca aiMotive; aiSim, aiData ve aiWare ile pazarda faaliyet göstermeye de devam edecek. Bunun dışında bu kilit alanlardaki teknoloji çözümlerini üçüncü parti müşterilere sunmaya da devam edecek. Stellantis, aiMotive’i denetlemek için bir yönetim kurulu kuracak, ancak şirket özerkliğini ve hızlı yenilikçi çözümlere yönelik bir startup yaklaşımını korumaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu