Küçük SUV’ların en hızlısı: Hyundai KONA N

Hyundai KONA'nın 280 beygir güç, 392 Nm torka sahip N versiyonunu tanıttı. 8 ileri çift kavrama şanzımana sahip KONA N, 0-100 km/s ivmelenmesini sadece 5.5 saniyede tamamlıyor.

Bir süredir kamuflajlı görüntüleri ortada dolaşan KONA N nihayet tanıtıldı. Güney Koreli markanın ilk N SUV’u olan KONA N, Veloster N modelde yer alan 2.0 litrelik turbo motoru kullanıyor. Bu motorla birlikte KONA N, 280 beygir güç ve 392 Nm tork sunuyor. Ayrıca bu motora 8 ileri çift kavramalı şanzıman eşlik ediyor. Hyundai’nin overboost seçeneği olan N Grin Shift donanım ile KONA N, toplam gücünü kısa süreliğine 290 beygir güce çıkarıyor.

Güçlü motor ve şanzıman sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniyede ulaşana KONA N, maksimum ise 240 km/s hız sunuyor. Manuel şanzıman ve AWD seçeneği bulunmayan KONA N modelinde; Eco, Normal, Sport, N ve Özel sürüş modu yer alıyor. Ayrıca bunlara ek olarak araç, N Grin Shift, N Power Shift ve N Track Sense Shift donanımlara sahip.  N Grin Shift, 20 saniye boyunca motor ve şanzıman performansını en üst düzeye çıkarıyor.

KONA N, önden bakıldığı zamanda oldukça geniş, sportif ve ikonik bir duruş sergiliyor. Performansın bir simgesi olan bu geniş hava girişleri, motora ekstra soğuk hava akışı sağlarken aynı zamanda görselliği de pekiştirmiş oluyor. Büyük tip ızgaranın alt kısmı da dinamik tamponun yarışçı karakterini tamamlıyor. Aerodinamik olarak verimi artıran bu tampon, N karakterini de en iyi şekilde vurgulayarak yan tarafa doğru uzanmaya başlıyor. Izgaranın üstündeki N logosu da modelinin görünümünü ve gücünü desteklemiş oluyor.

Arkadaysa gelişmiş bir bastırma kuvveti için büyük tip tavan spoyleri kullanılıyor. Hem yol performansını hem de arka görünümü şekillendiren bu spoyler, diğer N modellerinde olduğu gibi üçüncü bir üçgen fren lambası ile donatılmış.

N Racing çift çıkışlı egzoz susturucuları ise yüksek performanslı motordan atılan gazları rahatlıkla dışarı tahliye ediyor. Ayrıca bu egzoz sistemi, N modundayken tonunu biraz daha gür ve tok çıkarak sürücüsüne sanki yarış pistindeymiş gibi bir his uyandırmaya başlıyor. Arka tampondaki difüzör ise hava akışının araçtan ayrılmasını kolaylaştırıyor. KONA N, özel alaşım jantları ve önden arkaya doğru devam eden mat kırmızı tampon ve marşpiyel ekleriyle N ruhunu zirveye çıkarıyor.

KONA N iç mekanda, markanın Performance Blue rengi detayları ile sürücüyü karşılıyor. Kırmızı NGS modu butonu bulunduran N direksiyonda metal vites kulakçıkları yer alıyor. Diğer Kona modellerinde olduğu gibi 10 inç büyüklüğünde dijital gösterge ve bilgi eğlence ekranı sunuluyor, fakat buna ek olarak KONA N modelinde N Mode Design yazılımına yer veriliyor. Böylelikle sürücüler, tur sürelerine bakabilecek. Hyundai, KONA N modelini yıl bitmeden önce satışa sunmayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu