Tesla ABD tarihinin en büyük otomobil üreticisi oldu

Saf elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 81.4 milyar dolarlık piyasa değeriyle Ford’u geride bırakarak ABD tarihinin en büyük otomobil üreticisi oldu.

Geçtiğimiz Pazartesi günü (6 Ocak 2020) açıklanan verilere göre Tesla, ABD tarihinde bir ilki gerçekleştirerek otomotiv sektörünün en büyük üreticisi unvanını kazandı. Geçtiğimiz yıl GM’i geride bırakarak ikinciliğe oturan Tesla, 2020 yılı başında 80.8 milyar dolar piyasa değeri olan Ford Motor Company’i de geçerek birinciliğe oturdu.

81.4 milyar dolar piyasa değerine ulaşarak ABD otomotiv sektörünün en büyüğü olmayı başaran Tesla, elektrikli otomobillerin geleceğinin ne denli parlak olduğunu da göstermiş oldu.

Teslan’nın en uygun fiyatlı modeli Model 3.

Tesla, 2019’un son 3 ayında şaşırtıcı bir performans gösterdi ve 112 bin araç satarak tamamını müşterilerine teslim etti. Son otomobillerin teslimatı sorunsuz gerçekleşsin diye şirket CEO’su Elon Musk, yılbaşı gecesini Fremont’taki fabrikada çalışarak geçirdi.

Tesla Çin fabrikasında 7 Ocak Salı günü ilk Model 3’ü banttan indirdi.

Diğer taraftan borsada işlem gören Tesla hisseleri, 2020 yılına çok ümit verici bir başlangıç yaptı. Çin fabrikasının geçtiğimiz Salı faaliyete geçmesi ve Model 3’lerin banttan inmeye başlaması dolayısıyla Tesla hisselerinde yüzde 10’luk artış gözlendi. Musk, Model 3 için en büyük pazarın Çin olacağını öngörüyor.

Tesla CEO’su Elon Musk Çin’de üretilen ilk Model 3’lerin teslim töreninde yaptığı ilginç dansla günden olmuştu.

Saf elektrikli otomobil üreten Tesla’nın bu başarısı, Türkiye’nin Otomobili (TOGG) konusunda verilen elektrikli otomobille başlama kararının doğruluğunu da ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu