Tesla Model 3’te camlar neden patlıyor?

Tesla'nın uygun fiyatlı Elektrikli otomobili Model 3'te cam patlamaları görülmeye başlandı. Şirket, patlamaların üretim hatası olduğunu kabul etti.

Geçtiğimiz Ekim ayında bayiden alınan yepyeni bir Tesla Model Y’nin çatısı, eve giderken yolda uçtu. Şimdi de Kaliforniya’dan bir Model 3 sahibi, yolcu tarafındaki arka camının görünüşte hiçbir sebep yokken patladığını bildirdi.

Inderpal Kaur adlı kullanıcı, geçtiğimiz günlerde Inside EVs internet sitesine yaptığı açıklamada, Model 3 camının teslimattan birkaç dakika sonra patladığını söyledi. Olay meydana geldiğinde kız kardeşini alıp Model 3 ile ilk yolculuğuna çıktığını söyleyen Kaur, arka koltukta yolcu olmadığı için şanslı olduklarını, ancak ikisinin de biraz paniğe kapıldığını ifade etti.

Tesla’da cam patlaması ile ilgili ilk şikayet bu değil. 2020’nin başlarından beri  Model 3’lerde birçok cam patlaması şikayeti rapor edildi. Bunun yanı sıra Ekim ayında Model Y’de çatı uçması olayı da yaşanan olumsuzluklardan biri.

Olayla ilgili paylaşılan videolarda Model 3 camının görünüşte hiçbir neden yokken patladığını gösteriyor. Video çözünürlükleri çok iyi olmasa da patlayan camların içeri değil dışarıya doğru dökülmesi, aynı zamanda kırılma sırasında güçlü bir patlama sesinin duyulması, cama dışarıdan herhangi bir nesnenin çarpmadığını açıklıyor.

Nitekim Inderpal Kaur, Tesla tarafından hatanın kabul edildiğini ve camın yenilenmesi için 4 Ocak tarihine servis randevusu verildiğini açıkladı.

Kaur, Inside EVs’e verdiği demeçte, “Tesla hatayı kabul etti, patlamanın yüksek kabin basıncının yanı sıra camdaki bir kusurdan kaynaklandığını varsaydılar” dedi.

Kırılan camlar, Tesla’nın üretim kalitesi konusunda karşılaştığı ilk sorun değil, daha önce şirket, yağmurlu havalarda düşen Model 3 tamponlarıyla ilgi şikayetleri de kabul etmek zorunda kalmıştı. Ancak cam patlamasının ilk defa Tesla’da görülen bir hata olmadığını da belirtelim. 2017 yılında Volkswagen, Hyundai ve Ford modellerinin sunrooflarında benzer patlama sorunları yaşanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu