Tesla’nın Autopilot’u çocuk mankeni ezdi

Bugüne kadar birçok olumsuz olayla anılan Tesla Autopilot, ABD'li bir yazılım şirketi patronunun finanse ettiği testte manken çocukları algılamayarak altına aldı. Paylaşılan Test videosuna Tesla tepki gösterdi.

Tesla CEO’su Elon Musk’un lidar sensör kullanmamakta ısrar ettiği ve çok güvendiğini iddia ettiği kendi kendine sürüş sistemi (autonomous driving) Autopilot, bir kez daha eleştirilerin odağında. Daha önce birçok kez kazaya sebep olan Autopilot sistemi, bu kez test sırasında manken çocukları ezmekle suçlanıyor.

ABD’li yazılım şirketi Green Hills Software’in kurucusu Dan O’Dowd tarafından finanse edilen testte, “Tam Kendi Kendine Sürüş” (Full Self-Driving – FSD) moduna alınan Tesla Model 3, piste yerleştirilen çocuk mankenleri algılayamadı. 32 km hızla yol alan Model 3’ün manken çocuklara çarpıncaya kadar yavaşlama eğilimi de göstermediği tespit edildi.

Uçaklar ve otomobiller için işletim sistemleri geliştiren şirketin kurucusu olan Dan O’Dowd, Dawn Project adını verdiği testte, doğrudan rakibi sayılan Tesla’yı ve kurucusu Elon Musk’ı hedef aldığını açıkça beyan ediyor.

Dawn Project’in Tesla’nın Tam Otonom Sürüşünün Tehlikelerini Vurgulayan bir kampanya olduğunu ifade eden O’Dowd, “Tesla’nın Tam Kendi Kendine Sürüş teknolojisinin küçük bir hareketsiz çocuk mankenden kaçınma kabiliyetine ilişkin güvenlik testimiz, Tesla’nın Tam Kendi Kendine Sürüş yazılımının çocuktan kaçınmadığını hatta sabit duran çocuk boyutundaki bir mankeni görüp yavaşlamadığını kesin olarak göstermiştir. Full Self-Driving Beta yazılımının (10.12.2) en son sürümüyle donatılmış Tesla Model 3, gerçek bir çocuk için ölümcül olacak şekilde defalarca mankene vurdu. Bu yazılım, insan hayatı için kanıtlanabilir bir tehlikedir ve derhal piyasadan kaldırılmalıdır” dedi.

Tesla, bu videoya avukatları aracılığıyla itiraz etti. Şirketin hukuk baş danışmanı Dinna Eskin, “Sözde testler Tesla’nın teknolojisinin yeteneklerini kötüye kullanıyor ve yanlış bilgi veriyor. Bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen ve yaygın olarak kabul edilen testleri ve müşterilerimizin paylaştığı deneyimleri göz ardı ediyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Tesla’ya destek elektrikli otomobil haber sitesi Electrek’ten geldi ve “videoda aracın FSD modunda ilerleyip ilerlemediği tam belli olmuyor” dedi. Ancak testi finanse eden O’Dowd, testteki Tesla aracının FSD modunda olduğunu gösteren ham çekimleri de paylaştı. Böylece Tesla’nın Autopilot’unun tam kendi kendine sürüş (FSD) modunda çocukları algılayamadığı kanıtlanmış oldu.

Buna rağmen Tesla, videonun kaldırılması için girişimlerini sürdürüyor, ancak youtube videoyu henüz kaldırmadı.

İşte o video👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu