Ticaret Bakanlığı 0 km araçlar ile ilgili iddialar üzerine harekete geçti

Yetkili satıcılarda bulunmayan 0 km araçların galeriler tarafından satılması, tüketicileri ayağa kaldırdı. Tepkiler üzerine Ticaret Bakanlığı, konu ile ilgili müfettiş görevlendirdi.

Pandemi ve chip tedariği sorunu nedeniyle otomotivde görülen üretim aksamaları fırsatçıların işine yaradı. 13 Ağustos’ta yapılan ÖTV matrah düzenlemesi sonrası bazı araçlarda görülen fiyat düşüşlerini değerlendirmek isteyen vatandaşlar, bayilerde 0 km araç bulamazken galericiler, daha yüksek fiyata ilana koyuyorlar.

Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine Ticaret Bakanlığı teftiş kurulu harekete geçti. Konu ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, tespit edildiği takdirde çok ağır yaptırımlar uygulayacaklarını ifade etti.

Vatandaşın otomobil bulamamaktan şikayetçi olduğunu söyleyen Bakan Muş, otomotiv sektörüyle ilgili teftiş kurulunun harekete geçtiğini belirtti. Bakan Muş, “Bayiler, galerilerle anlaştı deniliyor. Bunu araştıracağız. Araç stokta tutulmuşsa, galeriye verilmişse, vatandaşa verilmemişse ve biz bunu tespit edersek yaptırımları çok ağır olur. Gereken yapılacak.” dedi.

İkinci el arabalarla ilgili ise Bakan Muş, enflasyonu işaret etti. Bakan Muş enflasyonla mücadele ile ilgili, “Merkez Bankası çalışma yapıyor. Hukuk devletinde olması gereken ne ise onu yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu