Toyota Türkiye’de 30. yılını kutluyor

Türkiye’nin üretim ve ihracat liderleri arasında yer alan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, kuruluşunun 30. yılını kutluyor. Bu anlamlı yılda Toyota Türkiye, bağımsız araştırma şirketi JD Power tarafından Avrupa ve Afrika bölgesindeki en iyi fabrika seçilerek “Golden Plant” (Altın Fabrika) ödülünü de aldı.

1990 yılında Toyota’nın ikinci Avrupa üretim tesisi olarak kurulan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye (TMMT) başarılarla dolu 30. yılını kutluyor.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Arifiye/Sakarya

Kuruluşundan iki yıl sonra, 1992 yılında temelleri atılan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, üretim faaliyetlerine 1994 yılında Sakarya’da başladı. İlk günden itibaren üretim ve ihracatta birçok rekor kırarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı sürdüren Toyota Türkiye, 30. yılında JD Power tarafından Avrupa ve Afrika bölgesinin en iyi fabrikası seçildi.

Toshihiko Kudo – Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su

Her yıl 150’yi aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirerek 30 yıllık süreçte rekor üretim ve ihracat sayılarına ulaşan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 5.500 çalışanıyla da ülke istihdamına katkı sağlıyor. Sosyal sorumluluk projelerini ve çalışan sağlığını kurumsal bir değer olarak gören Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, gelecek yıllarda da hem üretim ve ihracat performansını arttırmak hem de topluma ve çalışanlarına katma değer sağlamaya devam etmeyi hedefliyor.

                     Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye üretim ve ihracat performansı (1990-2019)

Toplam üretim (adet)

Toplam ihracat (adet)

Toplam ihracat geliri $

2.603.420

2.173.877

 

33.439.638.815

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye CEO’su Toshihiko Kudo, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye olarak 30 yıldır otomotiv sektörünün öncü markaları arasında yer almanın ve uluslararası rekabette gücünü ortaya koymuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Kuruluşumuzdan bu yana bizimle birlikte olan ve hedeflerimizi gerçekleştirmemizi sağlayan tüm çalışanlarımızın ve tedarikçilerimizin emeklerini en içten dileklerimle takdir ediyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu