Toyota RAV4 Güvenlik Testlerinde en yüksek puanı elde etti

Toyota RAV4, Japonya’daki gerçek trafik kazalarını kriter alan JNCAP'ten en yüksek puanı almayı başardı.

Japon üretici Toyota’nın SUV sınıfında yer alan RAV4 modeli, tüm dünyada önde gelen çarpışma ve güvenlik testlerinden üst seviye dereceler elde etmeye devam ediyor. Üstün güvenlik performansına sahip RAV4, Japonya’daki gerçek trafik kazalarını kriter alan JNCAP’ten en yüksek puanı almayı başardı.

Her yıl yükselttiği çarpışma güvenliği kriterlerini bir kez daha revize ederek, yaşlanan nüfusunun sürüş kondisyonlarını testlere daha iyi yansıtmaya başlayan JNCAP, insan vücuduna daha yakın özelliklere sahip mankenleri testlere adapte etmeye başladı.

Geçtiğimiz yıl gece sokak lambaları altında yayaları algılayan otomatik fren sistemlerini, önleyici güvenlik performansı değerlendirmesine ekleyen JNCAP, bu yıl ise standartları zorlaştırmak adına, araştırmalara göre yoldaki yaya ölümlerinin önemli bir bölümünün gece gerçekleştiği gerçeğine dayanarak, ışıklandırma olmayan bölgelerdeki yaya algılayan otomatik fren sistemlerini de ekledi.

Gece sürüş koşullarında yayaları algılayan Ön Çarpışma Önleyici Sisteme sahip Toyota Safety Sense sayesinde yüksek güvenlik standartlarına sahip RAV4, bu yeni kriterlerden 5 yıldız alarak JNCAP’ın değerlendirmesinde en iyi dereceyi elde etmeyi başardı.

Trafik kazalarında ölümler yıldan yıla azalsa da, Toyota sıfır ölümlü kaza hedefiyle Toyota Safety Sense’i, bağlantılı teknolojilerini ve otonom sürüşü her açıdan geliştirmeye devam ederek trafik kazalarını azaltmayı hedefliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu