Dünyanın en değerli otomobil markaları belli oldu: Toyota yine birinci

Interbrand Marka Danışmanlığı Şirketi tarafından gerçekleştirilen “2021 Dünyanın En Değerli Markaları” araştırmasında ilk 15 otomobil markası açıklandı. Toyota, marka değerini geçen yıla oranla yüzde 5 oranında artırarak tüm otomobil markaları arasında 1’nci sıradaki yerini korumayı başardı.

Interbrand Marka Danışmanlığı Şirketi’nin her yıl gerçekleştirdiği Best Global Brands (En Değerli Global Markalar) araştırmasında Toyota, 2021 yılında da otomotiv dalında en değerli marka oldu. 2004 yılından bu yana sektöründe birinci sırada yer alan Toyota, marka değeri ile tüm sektörler içinde de bir önceki yıla göre yine yerini sağlamlaştırarak 7’inciliğini sürdürdü. Interbrand tarafından yayınlanan rapora göre Toyota’nın marka değeri %5’lik büyümeyle 51 milyar 995 milyon dolardan, 54 milyar 107 milyon dolara yükseldi.

Toyota’yı sırasıyla; Mercedes-Benz, BMW ve Tesla takip etti. Tesla ve Ferrari dışında tüm markalar geçen yıla oranla büyümesini yüzde 10’un altında gerçekleştirirken, Ferrari %12, Tesla ise %184 büyüdü. Tesla bu büyüme oranıyla sadece otomotiv değil, dünyadaki tüm markalar arasında en yüksek sıçramayı gerçekleştirerek yılın en fazla büyüyen markası olma başarısını gösterdi.

Global ilk 100 ve otomotiv ilk 15 arasında 2020 yılına göre -%2 ile tek küçülen marka Honda olurken, geçtiğimiz yıla göre yerinde sayan marka da %0’la Land Rover oldu.

Interbrand Marka Danışmanlığı tarafından sunulan raporda, dünya için daha fazlasını yapmamız gerektiği ve ekonomi, toplum, ülkeler, çevre ve canlılar için küresel bir dönüm noktasında olduğumuz ifade ediliyor. Tüm bu sorunların kesiştiği noktada da, iklim krizinin tüm canlılar üzerinde hayal edilemez etkileri olacağı belirtiliyor.

Otomotiv kategorisinde dünyanın en değerli otomobil 15 otomobil markası ise şöyle sıralanıyor:

Kaynak: https://interbrand.com/best-global-brands/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu