Üç büyükler iş başı yapacak

Koronavirüs tedbirleri kapsamında üretime ara veren üreticiler stok sorunu yaşamamak için işbaşı yapmaya hazırlanıyor. Audi, Hyundai ve Renault üretime dönmek için hazırlıklara başladı.

Hızla artış gösteren koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle mücadele kapsamında önlemler alarak üretime ara veren birçok otomotiv firmaları önlemler kapsamında üretime arayı uzatırken, Audi, Hyundai ve Renault, Avrupa’da fabrikalarını açan ilk markalar olarak üretime başlayacak. Salgının etkisini sürdürdüğü bölgede üretime başlayacak firmalara sendika ve hükümet tarafından gelecek cevap ise merak konusu.

Avrupa’daki üretimin durması 3 milyon otomobilin satılamamasına ve toplamda 60 milyar dolar zarar edilmesine sebep olacak. Salgın sebebiyle Almanya’nın en büyük sendikaları da geçtiğimiz günlerde otomotiv üreticilerinin stokları satamaması halinde batacağını vurgu yapmıştı. Bu sebeplerden dolayı firmalar ve yetkililer üretime tekrar başlamak adına çalışmalar başlatmış durumda.

Macaristan’da bulunan Audi’nin motor tesisi, 100 kişilik işçi grubu ile faliyete geçmiş durumda. Ayrıca önümüzdeki haftalarda ikinci üretim bandı ile birlikte daha fazla işçinin tesise gelmesi bekleniyor. Hyundai’ın Çek Cumhuriyeti’nde bulunan tesisi ise standart olarak üç vardiya ile çalıştırdığı tesisi daha az çalışan ve ikiye düşen vardiya sayısı ile üretime geçirmiş durumda. Konuyla ilgili Renault’un açıklaması ise firmanın Portekiz’deki tesisinde üretimin başladığını, 21 Nisan’dan itibaren ise Romanya’daki tesisinin kapılarını da açacağını işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu