Ülkemizin Gururu: Türkiye’nin Otomobili

Türkiye'nin Otomobili, Gebze Bilişim Vadisi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın test sürüşüyle gün yüzüne çıktı.

1961 yılından bugüne hayalini kurduğumuz yerli otomobilde son noktaya gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla Türkiye’nin Otomobili, Gebze Bilişim Vadisi’nde yapılan lansmanda gün yüzüne çıktı.

Ayrıca TOGG, Yeniliğe Yolculuk Buluşmasında C-SUV modeliyle birlikte bir de C- Sedan konsepti gösterdi.

Resmi kuruluşu 28 Haziran 2018’de gerçekleşen ve kuruluşundan 18 ay sonra tasarım ve mühendislik çalışmalarının geldiği noktayı gösteren ilk ön gösterim aracını ve Sedan konseptini gün ışığına çıkaran TOGG, Türk Otomotiv endüstrisinin kalbi olan Marmara Bölgesi’nde kurulacak fabrikasının temelini 2020 yılında atacağını söyledi. 2030 yılına kadar ise fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen kendisine ait bir ortak e-platform üzerinde 5 farklı model üreteceğini de belirtti.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su M. Gürcan Karakaş, Türkiyenin Otomobili hakkında teknik detaylar paylaştı.

M. Gürcan Karakaş, 2030 yılına kadar 5 model sunacaklarını, ilk olarak C-SUV ardından bir C-Sedan modeli geleceğini daha sonrasında ise C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri sunacaklarını belirti.

Yerli otomobilin performansına da değinen Karakaş, Türkiye’nin Otomobilinin 200 bg ve 400 bg olmak üzere arkadan itişli ve ya çift motor 4 çeker sistemiyle iki alternatifte sunduklarını belirtti.  500 kilometre menzil ve hızlı şarjla 30 dakikanın altında şarj imkanı sağladığını ve 200 bg’lik versiyonunun 0-100 km/s ivmelenmesini 7.6 saniyede tamamladığını, 400 bg’lik versiyonunun ise aynı ivmelenme ile 4.8 saniyede ulaştığını belirtti.  Aynı zamanda akıllı bağlantı ile yazılımların internet üzerinden güncellenmesi standart olarak sunulacağını, araçta ise seviye 3 otonom özellikler barındırdığını söyledi.

Yerli otomobil, segmentinin en uzun aks mesafesine, en geniş iç hacmine ve en yüksek performansına sahip olduğunu 2,800 milimetre aks mesafesi ile gelecek otomobilin yüksekliği ise 1,080 milimetre olduğunu belirtti.

Yarım asırlık hayale bir adım daha yaklaştık

TOBB Başkanı ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin yarım asırlık hayaline bir adım daha yaklaştıklarını ifade etti. Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “2017’de TOBB Genel Kurulu’nda sayın Cumhurbaşkanımız bize bir çağrı yapmış ve bu işi bizim üstlenmemizi istemişti. Biz de yola çıktık ve babayiğitlerimizi bir araya getirdik. Rabbimize şükürler olsun, verdiğimiz sözün arkasındayız. Otomotiv sektörü kabuk değiştiriyor. Ve bizim için yeni bir fırsat penceresi açılıyor. 1960’larda bu fırsatı kaçırmıştık. Devrim arabasına sahip çıkamamış ve Türkiye’nin otomobili yapamamıştık. Bugüne kadar çok denedik, çok konuştuk ama başaramadık. Ama bu sefer Allah’ın izniyle başaracağız.”

Bir otomobilden fazlasını yapıyoruz

“Niye Türkiye’nin otomobili diyoruz biliyor musunuz?” diyen Hisarcıklıoğlu, “Çünkü sadece üretilmeyecek, markası da bizim olacak, patenti de bizim olacak, tasarımı da bizim olacak. Lisans almayacağız, lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptıracağız. Başkasının patenti için çalışmayacağız, kendi patentlerimiz için yabancı mühendisleri çalıştıracağız. Allah’ın izni, milletimizin inancı, sonra Cumhurbaşkanımızın destekleriyle bu işi başaracağız. 2022’de de inşallah ilk aracımızı hep birlikte banttan indireceğiz. İşte bu yüzden, Türkiye’nin Otomobili, sadece yerli marka araba yapmak değildir. Türkiye’nin Otomobili bir otomobilden daha fazlasıdır. Türkiye’nin Otomobili meydan okumadır. Türkiye’nin Otomobili teknolojik dönüşümdür, küresel markadır, 20 bin ilave istihdamdır, 7,5 milyar dolar daha az cari açıktır.

Yerli otomobilin tanıtım etkinliğinde son sözleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyledi:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobilin üretileceği fabrikanın Bursa Gemlik’te Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekarelik bölümü üzerine kurulacağını ifade etti..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanıtım etkinliğinde şu ifadelerde bulundu; “Avrupa gibi yakın pazarlardan başlayarak tüm dünyada bu otomobili yollarda gördüğümüz gün hedefimize ulaşmış olacağız.” “2022 yılında tüm Türkiye’de şarj altyapımız hazır olacak.” dedi. “Kendi sınıfında en uygun maliyetli otomobili üreteceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1961 yılında geliştirilip rafa kaldırılan Devrim otomobiliyle ilgili de: “Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yaptığımız devrin otomobilinin önünü inşallah kesemeyecekler.” diye konuştu.

Yerli otomobilin ön satışa sunulacağını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk ön siparişi kendisinin vereceğini belirtti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu