Volkswagen 2022’de üreteceği elektrikli otomobillerin tamamını sattı

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Avrupa ve Amerika pazarına elektrikli otomobil yetiştirmekte güçlük çekiyor. Grubun CEO'su Herbert Diess, 2022 yılı için planladıkları üretimin tamamını ilk dört ayda sattıklarını açıkladı.

2022 yılının henüz beşinci ayına girerken Volkswagen Grubu, tüm yıl için üretmeyi planladığı elektrikli otomobillerin tamamını şimdiden sattı. Financial Times’a konuşan Alman otomobil üreticisinin CEO’su Dr. Herbert Diess, şirketin yıl boyunca üreteceği tüm elektrikli araçların bugünden satıldığını, yeni sipariş veren ABD’li ve Avrupalı ​​müşterilerin araçları almak için 2023’e kadar beklemeleri gerektiğini açıkladı.

Muhtemel alıcılar için hayal kırıklığı yaratan bir gelişme sadece Volkswagen ID.3 ve ID.4 kapsamakla kalmıyor, gruba ait Audi e-tron serisini ve Skoda Enyaq modellerini de içine alıyor.

Bu yüksek ilgi, VW Grubu için bir lütufken tüketiciler için tedarik sorununa dönüştü. Şu an grubun elektrikli araçlarına Avrupa’da 300.000 adetlik bekleyen sipariş bulunuyor. Bu siparişler, özellikle devam eden çip kriziyle birlikte hem üretici hem de tüketici açısından bir sorun teşkil ediyor. Yapılan açıklamalara göre, yeni sipariş verecek müşterilerin sıralarını beklemekten başka çareleri görünmüyor.

Volkswagen, sadece Avrupa’da değil, şu anda Avrupa’dan ithal edilen ID.4 modeli için Amerika Birleşik Devletleri’nde birikmiş siparişlerle karşı karşıya. Ancak, bir Volkswagen of America sözcüsü Carscoops’a “Bu yazdan itibaren araçları Tennessee eyaletindeki Chattanooga fabrikasında üretmeye başlayacağız” açıklamasında bulundu.

Volkswagen, talebe yetişmek için mücadele ederken, bir yandan da yeni ID modellerin tanıtmaya devam ediyor. ID BUZZ modelinin lansmanını yapan şirket, çok yakında BUZZ Cargo modelini de tanıtacak. Bunları, ön izlemesini gördüğümüz bir elektrikli sedan ve station vagon takip edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu