Volkswagen Bosch ve Shell’den karbon emisyonunu azaltan benzin

Dünya elektrikli otomobile geçiş evresi yaşarken, dünya devleri fosil yakıttan da tamamen vazgeçmiyor. VW, Bosch ve Shell egzoz emisyonunu yüzde 20 oranında düşüren benzin geliştirdi.

Elektrikli araçlara yoğun talep ve ağırlık verilse de daha henüz içten yanmalı motorların sonu gelmiş değil. Mevcut yenilenebilir düşük karbonlu yakıt yelpazesi büyüyor. Dolayısıyla dev markalar fosil yakıtlarla ilgili yeni çözümler geliştirmeye ve üretmeye çalışıyor. R33 Blue Diesel’in ardından, Volkswagen, Bosch ve Shell düşük karbonlu bir benzin geliştirdi.

Volkswagen, Bosch ve Shell’in Blue Gasoline adı verilen yeni yakıtı, yüzde 33’e kadar yenilenebilir enerji içeriyor ve karbon emisyonlarında kilometre başına en az yüzde 20’lik bir azalma sağlıyor. Bu, tek başına bin VW Golf VII 1.5 TSI filosunun, her biri 10.000 kilometrelik bir kilometre olduğu varsayılarak, yılda 230 metrik tondan fazla CO₂ tasarrufu sağlayabileceği anlamına geliyor. Şirketlerin ilk planı, yakıtı Almanya’dan başlayarak yıl boyunca düzenli dolum istasyonlarında bulundurmak. Amaç, pompadaki fiyatın Shell V-Power gibi birinci sınıf yakıtlar aralığında olmasını sağlamak.

Dr. Uwe Gackstatter

Bosch Güç Aktarma Organları Çözümleri bölümü başkanı Dr. Uwe Gackstatter, Blue Gasoline ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “İklim dostu mobiliteye giden yolda, elektromobilite ile başlayıp yenilenebilir yakıtlarla biten hiçbir teknik fırsatı el değmemiş bırakmamalıyız.  kaydettiğimiz her bir CO₂ miktarı iklim hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olabilir.”

Shell’de Özel Yakıtlar Müdürü Felix Balthasar, “Yeni yakıtımız artık benzinli motorları da sürdürülebilirlik açısından büyük bir adım daha ileri taşıyor” ifadelerini kullanarak, mutluluk duyduklarını belirtti.

Sebastian Willmann

Volkswagen İçten Yanmalı Motor Geliştirme Başkanı Sebastian Willmann, geliştirdikleri yeni yakıtın elektrikli araçlara alternatif olmayacağı, daha çok tamamlayıcı rol oynayacağı belirtiyor. Böylelikle VW, Bosch ve Shel tarafından geliştirilen yeni Blue Gasoline yakıt, yüksek depolama kararlılığı sayesinde şarj edilebilir hibrit (PHEV) araçlar içinde oldukça uyumlu bir yakıt.

EN 228/E10 standartıyla uyumlu olduğu belirtilen yeni yakıtın, içerisinde bulunan yüksek kaliteli katkılar sayesinde motoru son derece temiz tuttuğu ve korozyona karşı koruduğu ifade ediliyor. Bosch, Shell ve Volkswagen’in geliştirdiği benzinin mevcut benzin istasyonu ağıyla dağıtılabilecek ve E10 benzin (yüzde 10 etanol içeren) kullanan mevcut ve yeni tüm araçlarda kullanılabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu