Volkswagen eski CEO’lardan Dieselgate tazminatı istiyor

Volkswagen Grubu, dizel emisyon hilesi skandalıyla ilgili eski CEO Martin Winterkorn ve eski Audi CEO'su Rupert Stadler'i "görevi ihmal" ile suçlayarak tazminat talep ediyor.

Alman otomotiv devi Volkswagen Aktiengesellschaft (VAG) Grubu, dizel motorlarda yapılan emisyon hilesiyle ilgili “görev ihlali” iddiasıyla eski VW ve Audi CEO’larına tazminat davası açmaya karar verdi.

6 yıllık soruşturmanın tamamlanmasının ardından Dieselgate skandalının sorumlularının iki eski CEO olduğuna karar veren VAG yönetimi, eski VW CEO’su Martin Winterkorn ve eski Audi CEO’su Rupert Stadler’in “görev İhlali” yaptıklarını iddia ediyor.

Martin Winterkorn – Eski Volkswagen CEO’su

Volkswagen, 2015 yılında, laboratuar testleri sırasında emisyonları yapay olarak azaltan ’emisyon cihazı’ yazılımı ile donatılmış 10 milyondan fazla dizel araç sattığını itiraf etti. Firma, bunun için yaklaşık 28 milyar dolar para cezası ödedi.

Volkswagen’in denetim kurulu, hukuk firması Geliss Lutz’u tüm yönetim kurulu üyelerine karşı sorumluluk iddialarını incelemekle görevlendirdi. Volkswagen, soruşturmanın hem Winterkorn hem de Stadler’in görevlerini ihlal ettiğini tespit ettiğini, ancak Volkswagen denetim kurulunun diğer üyeleri tarafından herhangi bir görev ihlali tespit edilmediğini söyledi.

Sonuç olarak, denetleme kurulu, Winterkorn ve Stadler aleyhinde “anonim şirketler yasası kapsamındaki kontrol yükümlülüğünün ihlali nedeniyle” tazminat talebinde bulunmaya karar verdiğini açıkladı.

Winterkorn, Eylül 2015’te görevinden istifa ederken, Stadler 2018’de tutuklanana kadar Audi’de kaldı. Her iki CEO da skandalla ilgili olarak Almanya’da suçlamalarla karşı karşıya ve Stadler şu anda Münih’te yargılanıyor.

Rupert Stadler – Eski Audi CEO’su

Denetim kurulu, Winterkorn’un 27 Temmuz 2015’ten itibaren “Kuzey Amerika pazarında satılan 2.0 TDI dizel motorlarda yasadışı yazılım işlevlerinin kullanımının arkasındaki koşulları kapsamlı ve hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturmak konusunda” kontrol görevini ihlal ettiğini iddia ediyor. “Winterkorn, bu bağlamda ABD yetkilileri tarafından sorulan soruların doğru, eksiksiz ve gecikmeden yanıtlanmasını da sağlayamadı” deniliyor.

Yönetim kurulu, Stadler’in 21 Eylül 2016’dan sonraki dönemde Audi tarafından geliştirilen ve Volkswagen, Audi ve Porsche’nin AB araçlarına takılan 3.0 ve 4.2 V-TDI dizel motorlarının yasadışı yazılım işlevleri açısından soruşturulmasını sağlayamadığını iddia ediyor.

Aynı soruşturmadan elde edilen bilgilere dayanarak, Audi ve Porsche’nin denetim kurulları eski Audi yönetim kurulu üyeleri Ulrich Hackenberg ve Stefan Knirsch ile eski Porsche yönetim kurulu üyesi Wolfgang Hatz’ı görev ihlali yapmakla suçladılar. Audi ve Porsche, bu kişilere karşı tazminat davası açtı.

Karikatürist Ingram Pinn tarafından çizilen Dieselgate skandalı

Volkswagen ayrıca, Binek Otomobilleri eski yönetim kurulu üyesi Heinz-Jakob Neusser’e karşı da tazminat davası açmıştı.

Volkswagen daha önce dizel emisyon skandalının kötü niyetli bir çalışanın hatası olduğunu iddia etmişti. Haziran 2015’te test kurallarıyla ilgili soruların ilk ortaya çıkmasından VW’nin Eylül ayında kusurunu kabul etmesine kadar firmayı skandalı örtbas etmeye çalışmakla suçlayan bir dizi davayla karşı karşıya bıraktı.

Winterkorn’un avukatları, müvekkillerinin iddiaları reddettiğini belirten bir açıklama yaptı. Reuters haber ajansının temasa geçtiği Stadler’in avukatları ise yorum yapmayı reddetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu