Volvo Group ve Isuzu Motors ortaklığa gitti

Isuzu Motors, Volvo Group'un paydaşlık ettiği UD Trucks'ı satın aldı.

İsveçli araç üreticisi Volvo ve Japon araç üreticisi Isuzu, ticari araçlarda stratejik ortaklığa gittiler. Ortaklıkla birlikte Isuzu Motors, Volvo Group’un paydaşlık ettiği UD Trucks’ı satın aldı.

İki şirketin ortak açıklamasında küresel ölçekte hafif ve orta boy ticari araçlar için yapılacak işbirliğiyle, yaklaşık 2.3 milyon dolar piyasa değerindeki UD Trucks satışının Volvo Group’un elde edilecek sonuç için alınan önlem ve yürütülen işlemlerde, 208 milyon dolarlık pozitif etkisi olacağı ve nakit pozisyonunu da iyileştireceği açıklandı.

Volvo Group Başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt, konuyla ilgili; “Volvo Group ve Isuzu Motors, Japonya’da orta hizmet kamyonlarda karşılıklı saygıyı, ortak değerleri ve kazan-kazan ruhunu temel alan köklü bir ilişkiye sahip. Müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın faydası için teknoloji, satış ve servisin yanı sıra gelişecek diğer alanlarda işbirliğimizi geliştirecek büyük bir potansiyel görüyoruz. UD Trucks’taki iş arkadaşlarımız, geçmiş yıllarda performansı artırmak için çok iyi bir iş çıkardılar ve ittifak başarılı yolculuğu devam ettirmek için büyük bir fırsat yaratıyor.” ifadelerinde bulundu. 

Isuzu Motors Limited Başkanı ve Temsilci Direktörü Masanori Katayama ise şunları söyledi: “Isuzu Motors ve Volvo Group, iki grup arasındaki iş fırsatlarına ve sinerji potansiyeline güçlü bir şekilde inanıyor. Ürün ve coğrafi güç ile birbirimizin farklı uzmanlıklarından tam bir değer elde etmeyi amaçlıyoruz. İşbirliğimiz, kendimizi önümüzdeki lojiistik devrime hazırlamanın yanı sıra hizmetin iyileştirilmesine ve güçlü müşteri tatminine katkıda bulunacak.” 

İsveçli marka ve Japon markanın arasındaki anlaşma 2020 bitmeden tamamlanması planlanıyor. Aynı zamanda planlanan ortaklık haberinden sonra Isuzu hisselerinde yüzde 1,5 oranında artış yaşandı.

Volvo 1999 yılında otomobil bölümünü Ford Motor Company’e satarak kamyon ve otomobil bölümünü ayırdı. Kamyon üretimine devam eden Volvo Group, 2001 yılında Renault Truck’ı satın aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu