Volvo kablosuz şarj teknolojisini test ediyor

Volvo Cars, geleceğin elektrikli otomobilleri için geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Volvo ve Polestar markaları altında ürettiği elektrikli otomobillerle birlikte şarj teknolojisini geliştirmek için yeni kablosuz şarj teknolojisini test ediyor.

Volvo Cars, geleceğin elektrikli otomobilleri için mevcut potansiyeli değerlendirerek, işbirliği içinde olduğu ortaklarla birlikte, aktif şehir ortamında yeni bir kablosuz şarj teknolojisini araçlarına entegre ederek test etmeye başladı.

Çalışma çerçevesinde, üç yıl boyunca, tamamen elektrikli Volvo XC40 Recharge otomobillerden oluşan küçük bir filo, İskandinav bölgesinin en büyük taksi operatörü Cabonline tarafından taksi olarak kullanılmasına karar verildi.  Taksi durağına teslim edilen Volvo XC40 Recharge’lar İsveç’in Göteborg kentindeki istasyonlarda kablosuz olarak şarj edilecek.

Kablosuz şarj testinde, Göteborg Yeşil Şehir Bölgesindeki özel alanlar aktif test yatağı olarak kullanılıyor. Volvo Cars Araştırma ve Geliştirme Başkanı Mats Moberg, “Göteborg Yeşil Şehir Bölgesi, heyecan verici yeni teknolojileri gerçek bir ortamda denememize ve bunları gelecekte potansiyel olarak daha geniş bir tanıtım için zaman içinde değerlendirmemize olanak tanıyor” dedi. “Seçilmiş ortaklarla birlikte yeni şarj teknolojilerini test etmek, gelecekteki otomobillerimiz için alternatif şarj seçeneklerini değerlendirmenin iyi bir yolu” ifadesini kullandı.

Testte kullanılan şarj istasyonları, kablosuz elektrikli şarj sistemlerinin lider sağlayıcısı Momentum Dynamics tarafından kuruluyor. Uyumlu bir araç caddeye yerleştirilmiş bir şarj pedinin üzerine park ettiğinde şarj işlemi otomatik olarak başlıyor ve sürücülerin arabalarından inmeden rahatça şarj etmelerini sağlıyor.

Araç, tıpkı cep telefonlarında bulunan kablosuz şarj özelliği gibi, üzerinde bulunan bir alıcı ünite ile şarj pedinden gelen enerjiyi pillere dolduruyor. Volvo Cars, aracı şarj pediyle kolayca hizalamak için 360 derecelik kamera sistemi kullanıyor. Tamamen elektrikli XC40 Recharge otomobilleri için kablosuz şarj gücü 40 kW’ın üzerinde. Bu sistem, kablolu 11 kW AC şarj cihazından yaklaşık dört kat daha hızlı ve kablolu 50 kW DC hızlı şarj cihazı ile aynı hızda.

Volvo otomobilleri toplamda günde 12 saatten fazla kullanılacak ve yılda 100.000 km yol kat edecek ve bu aynı zamanda ticari kullanım senaryosunda tamamen elektrikli Volvo otomobillerinin ilk dayanıklılık testi de olacak.

Video İzle:

 

https://www.instagram.com/tv/CapD9hzDOmb/?utm_source=ig_web_copy_link

Kablosuz şarj projesinde yer alan diğer ortaklar arasında şirketin İsveçli perakendecileri Volvo Bil ve Volvo Car Sörred , İsveçli enerji şirketi Vattenfall ve onun şarj ağı InCharge, şehir enerji şirketi Göteborg Energy ve Gothenburg Belediyesinin sahip olduğu ekonomik kalkınma ajansı olan Business Region Gothenburg yer alıyor.

Geçen yıl Volvo Cars, 2030 yılına kadar emisyonsuz ulaşım sağlamayı hedefleyen Göteborg Yeşil Şehir Bölgesi girişiminin başlatılmasında da yer almıştı. Gerçek bir şehri test alanı olarak kullanmak, Volvo’nun elektrifikasyon, mobilite, otonom sürüş, bağlanabilirlik ve güvenlik alanlarında yapacağı çalışmalarda hız kazandıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu