Volvo ve Google Waymo anlaştı

Volvo ve Waymo otonom araç geliştirmek için el sıkıştı.

Google Waymo, daha önce  Fiat Chrysler Automobiles, Jaguar Land Rover ve Renault Nissan Mitsubishi ile yaptığı anlaşmanın ardından şimdi de Volvo Grubu ile anlaşma sağladı. Şirketler, Waymo’nun tam otomatik sürüş teknolojisini (Waymo Sürücüsü) tamamen mobilite odaklı yeni bir elektrikli araç platformuna entegre etmek amacıyla birlikte çalışacaklar. Volvo daha önce bu alanda Uber ile anlaşma yapmıştı. Sözleşmesi devam eden anlaşmada bir değişiklik yok. Şirket Uber’e araç teslim etmeye devam edecek.

Volvo Car Group teknoloji sorumlusu Henrik Green: “Tamamen özerk araçlar, yol güvenliğini daha önce görülmemiş seviyelere çıkarma ve insanların yaşama, çalışma ve seyahat etme biçiminde devrim yapma potansiyeline sahiptir. Waymo ile yaptığımız küresel ortaklığımız, Volvo Cars, Polestar ve Lynk & Co için yeni ve heyecan verici iş fırsatları açıyor.” açıklamasını yaptı.

Waymo otomotiv sorumlusu Adam Frost’da şunları ekledi: “Volvo Car Group ile olan bu kilit ortaklık, önümüzdeki yıllarda Waymo Driver’ın yurtdışında konuşlandırılmasına giden yolu açmaya yardımcı oluyor ve oldukça rekabetçi otonom araç endüstrisinde önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.”

Waymo sürücüsüz teknoloji için yapay zeka sunarken Volvo araçları tasarlayacak ve üretecek. Şimdilik, platform ve piyasaya sunulacağı pazarlar hakında daha fazla ayrıntı yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu