VW Group Avrupa elektrikli otomobil pazarının lideri oldu

Avrupa elektrikli otomobil pazarı büyüyor. 2022'nin 10 aylık döneminde 1 milyon 100 binden fazla elektrikli araç satıldı. Alman otomotiv devi Volkswagen Group, tüm markalarıyla Avrupa elektrikli otomobil pazarından aldığı yüzde 25'lik pay ile lider konumunda.

Küresel çip ve lojistik sorunları nedeniyle Avrupa’da toplam araç pazarı küçülürken elektrikli otomobil pazarı büyüyor. Uluslararası otomotiv veri toplama şirketi JATO’nun elde ettiği verilere göre 2022 yılının 10 aylık döneminde 1.103.055 adet elektrikli otomobil satıldı. Ocak-Ekim döneminde toplam pazar yüzde 9,3 küçülürken elektrikli araç pazarı yüzde 24 büyüdü.

Volkswagen markası, yüzde 12,7’lik payla pazar liderliğini elinde bulundururken, diğer markaların da Volkswagen Grubu çatısı altında yer almasıyla bu rakam yüzde 25’e yükseliyor. Onu, Megane E-Tech’in başarısı sayesinde Renault takip ederken, Zoe’ye olan talep azaldığı görülüyor. i4 ve iX’in sağladığı büyümeyle BMW’nin hacmi yüzde 111 arttı ve yüzde 7,1’lik pazar payıyla BMW’yi en popüler üçüncü EV markası haline getirdi.

BEV sıralamasına iki Volkswagen modeli liderlik etti; ID.4 ve ID.3. İkilinin kendi aralarında da kıyasıya bir rekabet olduğu görülüyor, ID.4, orta boy bir elektrikli SUV olarak pazardaki kilit konumu güçlendirerek satışlarını artırmaya devam ederken, ID.3 satışları Ekim ayında yüzde 3 ve 2022 başından bugüne yüzde 41 düştü.

BEV sıralamasında üçüncü sırada yer alan Fiat 500, Ocak ayından bu yana Tesla modelleri hariç en popüler elektrikli otomobil konumunu koruyor. Renault Megane E-Tech ise Cupra Born ve Nissan Leaf gibi rakiplerini önemli bir farkla geride bırakarak Avrupa’nın en popüler beşinci EV’si oldu.

Tesla Model 3 ve BMW i4’ün önünde Ekim ayında en çok satan premium EV olan Polestar 2’nin güçlü performansı sayesinde Polestar ilk 10’a girdi. Premium modellerde ikinci en çok satan elektrikli otomobil ise BMW i4 oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu