VW Türkiye yatırımından vazgeçti

Manisa'ya kurulacak fabrikadan vazgeçtiklerini belirten Volkswagen Group Başkanı Herbert Diess, bunun Türkiye satışlarını olumsuz etkileyeceğini bildiklerini söyledi.

Alman otomotiv grubu VW AG, Manisa’ya kurmayı planladığı fabrika yatırımından vazgeçtiğini açıkladı. Grubun Patronu Herbert Diess, Manisa’da üretilmesi planlanan VW Passat ve Skoda Superb’in ek yatırımlarla Slovakya’da üretilmesine karar verdiklerini bildirdi.

Automobilewoche’ye konuşan Diess, Covid-19 salgını nedeniyle kapasite gereksinimlerini yeniden değerlendirmek zorunda kaldıklarını ve ek bir tesis yatırımına ihtiyaç duymadıklarının ortaya çıktığını ifade etti. Alman üretici, Manisa fabrikası yerine Slovakya’daki fabrikaya yapacağı ek yatırımla üretimin kaydırılacağını belirtiyor. Slovakya fabrikasına yeni bir montaj hattı ve yeni kaporta press tesisi kurarak Passat ve Superb’in üretimini burada gerçekleştirecek.

Herbert Diess – VW Group Başkanı

VW Group Başkanı Diess, kendisine sorulan “Yatırımdan vazgeçmeniz Türkiye’deki satışları etkiler mi?” sorusuna verdiği cevapta “Türkiye’deki bir fabrika aracılığıyla oradaki pazarımızı daha iyi geliştirme şansını kaybetmemiz bir dezavantaj, bunun olumsuz yansıması kesinlikle olacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu