Yeni Yaris’in üretimi Fransa’da başladı

Toyota, dördüncü nesil Yaris'in üretimine Fransa fabrikasında başladı. Aynı fabrikada üretilecek Yaris Cross'un üretimi için ise 2021'in ortası bekleniyor.

Japon otomobil üreticisi Toyota, 6 Temmuz’da dördüncü nesil Yaris Hatchback’in üretimine Fransa’nın Valenciennes şehrindeki tesisinde başladı.  Yaris Cross’un üretimi ise 2021’in ortasında başlayacak.

Toyota’nın yeni küresel alt yapı mimarisi (TNGA), dördüncü nesil Yaris’te ilk defa kullanılıyor. Bu platform ile birlikte Yaris, gelişmiş dinamik perfromansa, gelişmiş sürüşe, güvenliğe ve yol tutuşuna kavuşuyor. Ayrıca Toyota, yeni nesil Yaris’e Toyota Motor Manufacturing Poland fabrikasında üretilen 1.5 litrelik TNGA motora da yer veriyor.

Toyota Motor Manufacturing France (TMMF); Türkiye (C-HR ve Corolla Sedan), İngiltere (Corolla Hatchback ve Touring Sports) ve Rusya’dan (Camry ve RAV4) sonra TNGA tabanlı araç üretimini başlatan dördüncü fabrika oldu.

Şimdiye kadar Fransa fabrikasına, yeni Yaris için 300 milyon € (338 milyon $)  yatırım yapan Toyota, ikinci bir TNGA tabanlı araç olan Yaris Cross’u inşa etmek için 100 milyon € (113 milyon $) daha yatırım yapacak.

Yaris Corss’un 2021’in ortalarında Valenciennes’te üretime girmesi ile tesisin yıllık üretimini yaklaşık 300 bin birime ulaşacak. TMMF’de yeni yatırımlarla birlikte 3.600 olan çalışan sayısı 4.800’e çıkacak.

Markanın Avrupa’da en çok satan modeli Yaris, en son nesliyle TNGA GA-B platformu sayesinde geniş iç mekan ve gelişmiş sürüş dinamikleri sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu