Yeni BMW 7-Serisi arka koltuktaki yolcular için 31 inç TV sunuyor

BMW'nin amiral gemisi 7-Serisi tamamen değişti. Tümüyle aynı tasarıma ve özelliklere sahip hibrit ve %100 elektrikli seçeneklerden oluşan yeni 7-Serisi, lüks konusunda çıtayı hayli yükseğe koydu.

BMW, ultra lüks sedan modeli 7-Serisini benzinli-hibrit ve tamamen elektrikli motor seçenekleriyle tanıttı. Son X7 SUV’den alınan tartışmalı çift katlı farlarla karşımıza çıkan otomobildeki en önemli gelişme hem benzinli-hibrit hem de %100 elektrikli motor seçeneği ile sunulması. Üstelik de tüm seçeneklerin küçük ayrıntılar dışında tamamen aynı tasarıma ve benzer özelliklere sahip olması.

Otomobilde en dikkat çeken yenilikse tavan döşemesinden aşağı doğru açılan devasa 31 inçlik arka ekran. Arka koltukları bir sinema salonuna dönüştüren oldukça havalı bu ekran, 4K çözünürlüğü ile de üst düzey bir görüntü sunuyor.

7-Serisinin elektrikli olması fikri birçok alıcıyı heyecanlandıracak olsa da, 40 hp daha güçlü bir giriş seviyesi de dahil olmak üzere içten yanmalı motor (ICE) hayranlarını mutlu edecek seçenekler hala mevcut. 740i, 48 volt hafif hibrit teknolojisine sahip 3.0 litrelik turboşarjlı sıralı altılı motorla gelirken, yine hafif hibrit destekli 760i xDrive da  4.3 litrelik V8 ile satışa sunuluyor.

Yeni BMW 7 Serisini temel alan iki BMW M modeli

Dünya çapındaki yeni BMW 7 Serisi model yelpazesi, elektrikli sürüş sistemleriyle donatılmış iki BMW M modelini içerecek şekilde genişliyor. Yeni BMW M760e xDrive plug-in hybrid, 420 kW/571 hp güce, 800 Nm torka sahip ve 2023 baharında piyasaya sürülecek. Eşsiz geometriye sahip ayırt edici ikiz egzoz borularına sahip bir egzoz sistemi de dahil olmak üzere dış ve iç kısım için M’ye özel tasarım, plug-in hibrit teknolojisine sahip BMW M modelinin performans özelliklerini vurguluyor.

Geleceğin amiral gemisi modeli %100 elektrikli yeni BMW i7 M70 xDrive ise ön ve arka aksta iki motorlu elektrikli tahrik sistemi ile geliyor. 600 hp’nin üzerinde maksimum güç ve 1.000 Nm’den fazla tork üreten otomobil de yine 2023 yılının ilk aylarında satışa sunulacak. Şimdiye kadar yol kullanımı için tescil edilmiş en güçlü BMW modeli olan bu otomobil, 0’dan 100 km/s hıza 4.0 saniyenin altında ulaşıyor.

Daha büyük ve daha ferah

BMW, selefine kıyasla 7 Serisinin karbon ayak izini yüzde 39’a kadar azaltmak için ciddi çaba göstermiş, ancak fiziksel ayak izi her zamankinden daha büyük. En yeni 7-Serisi, toplam uzunlukta 126 mm artış gösterdi. Bu da yeni 7-Serisi’nin standart kısa aks aralıklı versiyonunun önceki Long versiyonuna yakın bir boyuta gelmesine neden oldu. Aracın aks mesafesindeki artış ise 5 mm ile sınırlı kaldı. Aracın uzunluğunun artmasındaki asıl sebep ise bagaj bölümünün uzaması.

Yeni X7 gibi, 7 Serisi de devasa bir çift ızgara böbreği ile ince, iki katlı far setini bir araya getiriyor. Aslında, üstteki ışık seti sadece gündüz ışığı ve sinyallerden oluşurken, ana far üniteleri aşağıdaki tampon girintisine gizlenmiş durumda.

Yanda da gömme kapı kolları ve C sütunundaki BMW’nin ünlü Hofmeister kıvrımına dikkat çeken kalın bir krom parçası şeklinde bazı ilginç tasarım değişiklikleri var. BMW, rakibi Mercedes’in Maybach modeli gibi BMW Individual hizmeti kapsamında iki tonlu renk seçeneği de sunuyor.

Lüks spor sevenler için M Sport Professional

7-Serisi’nin daha sportif bir görünüm sergilemesini tercih ederseniz, M Sport paketine yönelebilirsiniz. 740i ve 760i xDrive’da standart ve i7 xDrive60’ta ekstra ücret ödemeden isteğe bağlı olarak sunulan bu özellik, M Sport Paketi ile yükseltilebilen küçük tasarım değişiklikleri getiriyor. Mavi veya siyah kaliperli M Sport frenler, küçük bir arka spoyler ve genişletilmiş Shadowline uygulaması ekleyerek herhangi birinin üzerinde M Sport Professional Paketi de tercih edebiliyorsunuz.

Arka koltuklar sinema salonuna dönüşüyor

Birçok 7-Serisi sahibi için önemli olan öndekiler değil, arka koltuklarda ne sunduğudur. Sesli asistan kapsamını arkaya da taşıyan BMW, 7-Serisini rakipleriyle aynı seviyeye getiriyor. Ancak buradaki büyük haber, yüksekliği 5 cm daha yükseltilen tavandan aşağı doğru açılan, isteğe bağlı 31 inç sinema ekranı.

Yolcular Sinema Modu’nu etkinleştirdiğinde, arabanın arkası özel bir sinema salonuna dönüşüyor. 4K, Amazon Fire donanımlı ekran alçalırken, arka cam perdeleri kapanıyor ve oturma açısı, iç aydınlatma, en konforlu olacak şekilde ayarlanıyor. Bu arada arka koltuklar 42,5 derece yatırılabiliyor.

Arkada oturanlar ayrıca kapılarda mini akıllı telefonlar gibi görünen 5.5 inçlik dokunmatik ekranlara da sahip oluyor. Bu sistem, bağlı telefondan arama yapabiliyor ve sesi 655 W’a kadar yükseltmeye imkan veren özelliğiyle kafalıklarda hoparlörlerinden sesi arkadaki yolculara iletebiliyor.

Daha fazla konfor, daha fazla çeviklik, daha fazla özerklik

İster önde ister arkada oturuyor olun, standart havalı süspansiyon ve uyarlanabilir amortisörlerden konforunuzu en üst seviyede tutuyor. İsteğe bağlı arka tekerlek direksiyon sistemi ise dönüş çapını 80 cm kadar azaltıyor. Ayrıca isteğe bağlı aktif viraj paketi de tercih edilebiliyor.

Tüm lüks otomobiller gibi 7 Serisi de isteğe bağlı olarak donatıldığında 130 km/s’ye kadar hızlarda eller serbest (otonom) sürüş yapabiliyor.

2023 7 Serisi ABD’de 2022 kışında piyasaya çıkacak, ancak i7 için ön siparişler 20 Nisan’da açılıyor.

Foto Galeri👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu