Citroen C4 başka bir formda yeniden doğdu

Citroen'in en çok sattığı modellerin başında gelen, fakat 2 yıl önce üretimini durdurduğu C4 HB, coupe crossover formunda yeniden dünyaya geldi. Üstelik saf elektrikli bir seçeneği de var.

Citroen, tamamıyla yenilediği ve vücut formunu değiştirdiği C4 ve elektrikli versiyonu e-C4’ün resmi görüntülerini yayınladı. Fransız üretici, benzin, dizel ve yüzde yüz elektrikli motora sahip yeni nesil C4’ün dünya lansmanını 30 Haziran tarihinde yapacağını açıklamasına rağmen aracın görüntülerini ve teknik bilgilerini erkenden paylaştı.

Avrupa’da geçen yıl C Segmenti satışlarında görülen %28’lik artış, Fransız markayı harekete geçirdi, 2 yıldır üretmediği C4’ü baştan sona yenileyerek tekrar üretim bandına koydu. Citroen CEO’su Vincent Cobee yeni e-C4 ve C4 için; “Bu modelimiz, rekabetçi segmentteki tüm seçenekleri işaretlerken, modern ve karakteristik yeni bir tasarım konsepti sunuyor.” dedi.

Citroen, yeni C4’e yerden yükseltilmiş haliyle iddialı bir duruş kazandırarak coupe crossover tarzı bir görünüm verdi. Yeni kimliğinden dolayı C4’ü VW Golf, Ford Focus, Opel Astra gibi HB modellerin doğal bir rakibi olarak konumlandırmak biraz zor olacak.

%100 elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı enerji seçeneği sunan Citroën C4, özgün ve cesur tasarımıyla ait olduğu segmente tamamen yeni bir soluk getiren yeni bir konsept. Yeni C4, SUV sınıfına özgü tasarım öğelerini bir hatchback otomobilin kompakt karakteri ile harmanlıyor. Aracın dikkat çekici tasarımı, aynı zamanda Citroen markasına da yeni bir kimlik kazandırıyor.

İç mekanda iki büyük ekran ve Peugeot’ta bulunandan biraz daha büyük, altı kesik, D formlu bir direksiyon simidi var. Ayrıca Head-up Display ve kablosuz şarj ünitesinin de bulunduğunu söylemeden geçmeyelim. Diğer özellikler arasında geliştirilmiş konforlu koltuklar ve Citroen’in meşhur Progressive Hydraulic Cushions süspansiyon sistemi de bulunuyor.

Citroën, 1928 yılında yollara çıkan C4 ile başlayarak kompakt otomobil segmentinde başarılı ve köklü bir geçmişe sahip. Söz konusu başarılı geçmişe 1971 Avrupa’da Yılın Otomobili seçilen ve bu yıl 50. yıldönümünü kutlayan GS modeli de dahil. Yıllar içerisinde; C4-1928, Ami 6/Ami 8, GS/GSA, ZX, Xsara, C4-2004, C4-2010 ve C4 Cactus gibi modeller karakterleri, konfor özellikleri ve sürüş özellikleriyle sadece marka tarihinde değil otomobil tarihinde de iz bıraktı.

Citroen, 30 Haziran’da e-C4 ve C4 modelleri hakkındaki tüm detayları resmi olarak açıklayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu