Yeni Honda Civic 4 Kasım’da Türkiye’de

Türkiye'deki fabrika kapatıldığı için artık Tayland'dan gelecek yeni nesil Honda Civic 4 Kasım'da yapılacak basın lansmanıyla birlikte Türkiye'de satışa sunulacak.

Kocaeli’nin Çayırova Şekerpınar bölgesinde 24 yıl boyunca üretilen Civic Sedan’lar, fabrikanın kapatılması nedeniyle artık Tayland’daki fabrikadan ithal olarak gelecek.

4 Kasım 2021 tarihinde yapılacak basın lansmanıyla birlikte Türkiye’ye giriş yapacak 11. nesil Honda Civic, tek motor seçeneği ve iki donanım paketiyle satışa sunulacak.

Tayland’da üretilen Civic’ler 1.5 VTEC Turbo ve 1.8 atmosferik benzinli motorlarla üretiliyor. Ancak 1.8 atmosferik motorun hem yakıt tüketimi hem de vergi dilimi nedeniyle Türkiye’ye gelme ihtimali yok. Civic Sedan’ın ülkemize, Accord modelinde de kullanılan 1.5 VTEC Turbo benzinli tek motorla geleceği kesin.

Accord’da 190 beygirlik versiyonu kullanılan L15BG kodlu motorun, Civic’te yer alan versiyonu 178 beygir güç üretirken, 240 Nm tork sunuyor. Hem emme manifoldu hem de egzozdaki supaplar değişken zamanlama kontrollü olan VTEC Turbo motor, azami torkunu 1700 dakikadan itibaren yola aktarırken, 6600 d/d’ye kadar devir çevirebiliyor.

Yeni Civic’te muhtemel donanım paketleri tıpkı Accord’da olduğu gibi Executive ve Executive+ olmak üzere iki versiyondan oluşacak. Tayland’da üretilen Civic Sedan, kendi bölgesinde en üst donanım olarak RS paketiyle de satılıyor, fakat RS versiyonu başlangıç olarak Türkiye’ye gelmeyecek.

Civic Sedan artık daha geniş

Araç, tüm ölçülerde selefine göre büyüdü. 4588 mm olan uzunluğu 90 mm artarak 4678 mm’ye çıkarken, 1799 mm olan genişlikte de 3 mm’lik (1802 mm) bir artış oldu. Aracın yüksekliği 1407 mm’den 1415’e (+8 mm), arka tekerlek iz genişliği de 1575’ten 1587 mm’ye (+12 mm) çıktı. Ama asıl genişleme iç mekan genişliğini belirlemede baş rol oynayan aks mesafesinde yaşandı; daha önce 2698 mm olan aks aralığı, yeni nesil Civic Sedan’da 2733 mm’ye (+35 mm) ulaşarak neredeyse D segmenti otomobillerin seviyesine geldi.

Öne çıkan yenilikler

Honda Civic Sedan, akıllı telefon kablosuz şarj özelliği ve 10,2 inçlik dijital gösterge paneli gibi yenilikler kazandı. Bir diğer yenilik ise anahtarsız giriş ve çalıştırma kumandası artık anahtara benzeyen bir kumanda değil, ince bir kart formunda. Tayland ve Asya-Pasifik bölgesinde satılan Civic’lerde sadece RS versiyonunda yer alan 9 inçlik multimedya ekran, sürüş modları ve full LED farlar gibi ekstra özellikler var. Bize RS versiyonu gelmeyecek, fakat bu özelliklerin Executive+ paketinde sunulacağını tahmin ediyoruz.

FOTO GALERİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu