Yeni trafik genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere ‘Yaz Mevsimi Trafik Tedbirleri’ genelgesi gönderildi. Genelgede, 1 Haziran-1 Ekim tarihleri arasında karayollarında uygulanacak trafik tedbirleri tek tek sıralandı.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede, denetimlerin arttığı dönemlerde, trafik kazası sonucu meydana gelen can kayıplarında azalma olduğu, denetimlerin azaldığı dönemlerde ise can kayıplarının arttığı belirtildi. Trafik ekiplerinin özellikle şehirler arası karayollarında ve şehir içi ana güzergâhlarda ekip ve yaya olarak görünür olması ve trafik denetimine dönük faaliyet göstermelerinin son derece önemli olduğu ifade edildi.

Geçmiş yıllardan farklı olarak 1 Haziran-1 Ekim tarihleri arasında uygulanacak “2020 yılı Yaz Trafik Tedbirleri’nde” koronavirüs (Covid-19) salgının yayılım hızını kontrol altında tutmaya yönelik, trafik tedbirleri ile salgının yayılım hızının azalmasıyla birlikte normal hayata geçişe yönelik hareket tarzının bir bütün olarak ele alınması gerektiğine vurgu yapıldı. Karayollarında uygulanacak tedbirler şu şekilde sıralandı:

Sosyal mesafe ve maske

Hız kontrolleri başta olmak üzere emniyet kemeri takma, cep telefonu kullanmama, yaya geçitlerinde yayalara yol verme, şerit kullanma, hatalı dönüşler gibi kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir trafik denetimlerine ağırlık verilecek. Denetimlerde sosyal mesafeye dikkat edilecek. Şehir içi ve şehir dışı ulaşımda toplu taşıma araçlarına getirilen yüzde 50 doluluk kriteri ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar titizlikle takip edilecek.

Ülke ve il genelinde polis ve jandarma trafik birimlerinin imkân ve kabiliyetlerinin zaman zaman şehirler arası yollarda trafik denetim amaçlarına yönelik olarak birleştirilecek. Böylelikle yol kullanıcılarının sürekli, etkili ve yoğun şekilde denetlenmeleri konusunda gerektiğinde ihtiyari olarak kurulacak “Karma Ekipler” aracılığıyla çok sayıda taşıt ve sürücünün denetlenmesi hedeflenecek. Trafik polis ekipleri ile jandarma trafik timlerince müşterek yürütülen eş zamanlı yapılan şehir içi, şehirlerarası ve köy yollarında devamlılığı sağlanacak.

Trafik ekiplerinin, özellikle kazaların yoğun olduğu güzergâhlarda ‘Algılanan Yakalanma Riski Duygusu’nun geliştirilmesine yönelik olarak görünür olmaları sağlanacak. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarındaki olası kazaların en aza indirilmesine yönelik, tüm yolcu ve sürücülere yönelik trafik denetimleri artırılacak.

Yüz yüze iletişim

Denetimler ile trafik kontrol noktalarında sosyal mesafeye dikkat edilerek yüz yüze iletişim kurulacak, “dikkat dağınıklığı veya uykusuzluk hali” bulunan sürücülerin dinlendirilmesi sağlanacak. Covid-19 salgınının yayılım hızının kontrol altına alınması, azalması ile birlikte şehirlerarası tarifeli yolcu taşımacılığının yanı sıra tarifesiz yolcu taşımacılığı ve bireysel veya sivil toplum örgütleri, dernekler, tur şirketleri tarafından organize edilen gezi, tur, sportif ve kültürel faaliyetlere yönelik taşımacılıkta önemli bir artış olabileceğinin dikkate alınması, bu faaliyetleri yürüten araçlara yönelik “Etkin, Yoğun ve Sürekli” trafik denetimleri planlanarak uygulanacak.

Saat 05.00-07.00 denetimler

Uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı oluşan dikkat kaybına ek olarak günün ilk ışıklarının sürücüler üzerinde yarattığı rehavetin kaza riskini daha fazla artırması nedeniyle özellikle 05.00-07.00 saatleri arasında şoförler araç dışına davet edilerek gerekli kontroller ve bilgilendirmeler yapılacak. Emniyet kemeri kullanımı ile ilgili denetimlere özel önem verilecek. Otogarlarda, otobüs şoförleri ve yolcular emniyet kemeri kullanımı konusunda bilgilendirilecek.

Havadan denetim

Trafik yoğunluğunun arttığı zamanlarda helikopter, drone ve İHA türü hava taşıtlarından trafik düzenleme ve denetleme faaliyetlerinde yararlanılacak. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde karayolu üzerinde tarımsal zirai araçların, traktörlerin, biçerdöverler gibi araçların uygunsuz olarak trafikte seyretmelerine izin verilmeyecek. Tarım işçilerinin yolculuklarının daha güvenli yapılabilmesi amacıyla, göç alan ve veren yerler arasında trafik denetimleri artırılacak. Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan karayolu araçlarının 24.00-06.00 saatleri arasında şehirler arası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Özellikle ara yollarda da denetimler planlanacak, hatta tarım araçlarının denetimlerinde çiftçilerin üretim alanına erişimini kısıtlamayacak ve hasat edilen ürünler ile tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesi yönünde tedbirler alınacak.

Kazalar bir bir analiz edilecek

Genelgede, 2019 yılında ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 18’inin yayaya çarpma şeklinde gerçekleştiği, hastane ölümleri dahil toplam ölümlerin ise yüzde 23,2’sinin yaya olduğuna dikkat çekildi. Bu nedenle, bu kazaların yer, gün, saat, hava ve yol koşulları, oluş şekilleri ile yaya ve sürücü kusurlarının analiz edilmesi, kaza noktalarında gerekli revizyon ve güvenlik artırıcı önlemlerin uygulanması sağlanacak. Bu noktalardaki taşıt veya yaya çarpışmaları sonlanıncaya kadar konunun UKOME/İ1 Trafik Komisyonu gündemine alınacak, uzman kişilerden oluşan çalışma grupları kurularak öneriler raporlaştırılacak.

“Yaşam İçin Kısa Bir Mola”

Sürücülere ve yayalara konunun sürekli ve ısrarla takip edildiğini göstermek amacıyla 2020 yılında da yaya önceliği güvenliği kapsamındaki çalışmalar aynı kararlılıkla devam ettirilecek. Bu kapsamda, yaya önceliği güvenliğiyle ilgili tüm illerde üst düzeyde bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecek. “Yaşam İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla oluşturulan “Yaşam Tüneli” bulunan illerde, bu alanlarda taşıt sürücülerine, yolculara yaya önceliği güvenliği ile birlikte, cep telefonu kullanımı ve hızlı araç kullanmanın dikkat ve algıyı azaltarak yayaların geç fark edilmesine veya fark edilmemesine neden olduğu gibi konular kısa video gösterimleri ile anlatılacak.

Kamuoyuyla paylaşılacak

Görüntü kayıt sistemlerinden elde edilen kaza görüntüleri; kişi, araç, isim ve plakaları görünmeyecek şekilde, sosyal medyada yazılı ve görsel yararlanılarak kamuoyuyla paylaşılacak. Paylaşımlar sırasında doğru davranış biçimi açıklanacak, kazaların nedenleri, oluş şekilleri ve sürücü, yaya kusurları yorumlanacak, görüntülerin bir eğitim materyali olması sağlanacak. Yolcu ve eşya taşımacılığı sektöründe aktif olarak yer alan, başta okul servis araçları, taşımalı eğitim servis araçları ile toplu taşıma araç şoförlerine yönelik eğitimler planlanacak.

Bakanlık, valiliklerden söz konusu tedbirlerin titizlikle alınıp uygulanmasını, özellikle “yaya önceliği güvenliği” kapsamındaki faaliyetlerin valiler ve kaymakamlar ile kolluk kuvvetleri ve diğer görevlilerce takip edilmesini istedi. Yapılacak eğitim, bilgilendirme faaliyetleri ile denetimlerde sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve bunlara ilişkin gerekli hassasiyetin gösterilmesi, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi uyarısında bulundu.

Bir Yorum

  1. Otomobil severlerin Mesut Abi ‘ si haberrin ve otomobil sevdalısı dostların tecrübe ile harmanlanmış doğru bilgi kaynağı; Ben bir konudan dem vurmak istiyorum, Sitemim Türkiye medyasında ün yapmış, bizleri doğru bilgiye en kısa sürede ulaştırmayı amaç edinmiş, fakat zaman ile bu amaçtan sapmış yazılı ve görsel basına yani Türk medyasına; Örneğin basit bir konu hakkında bilgi almak istediğinizde herkesin başvurduğu google aramaları ile ilk 5 sayfa da üst sıralarda yer alan medya devlerinin haber yapma ve ve servis etme anlayışına maleseftir ki çöplüğe dönmüş internet ortamında google da buna hizmet etmekte. Neden bahsediyorum? Örneğin bugün 19 Mayıs sebebiyle kargo firmaları açıkmı bakmak istedim, karşıma medya devleri yazılı basının siteleri listelendi, Tıklayıp siteyi ziyaret ettiğimde sonuç şu; Kargolar 19 mayısta açıkmı diye manşetten bir yazı devamında evet, kargolar bu tarihte açıkmı herkes bu soruyu merak ediyor, gelin bu soruya haberimizde hepberaber göz ataşlım, Tüm türkiyenin merak ettiği kargolar açık mı sorusuna hepbirlikte cevap vereceğiz; Tabi bu sırada sağdan soldan üstten her taraftan reklam bannerları da eşlik ediyor, bu reklam katoloğuna dönmüş sitede normal puntolu reklam olmayan haber yazısını bulmak profesyonellik uzmanlık gerektiriyor, Gerçi bulsanız da farketmiyor, merak ettiğiniz sadece cevabı 2 kelime evet açık ya da değil, ama iş bu noktadan sonra daha da komik ve ızdırap işkence haline dönüşüyor, Sağdan soldan çıplak manken mayo, tatil, ve ayakkabıu bisiklet çay makinası reklamları ile cebelleştikten sonra, aynı sayfa da haber size cavabını aradığınız basit soruyu sunmuyor, gelin bu tarihte kargolar açıkmı hepbirlikte haberimizin devamında görelim deyip 2. sayfaya yönlendiriyor, 2. sayfa da da abuk sabuk maval okumalar, resmi tatillerde kargolar açıkmı herkesin merak ettiği soru bu şekilinde safsatalar la dolu yazı diye diye 8 sayfa okudunuz ve halen basit sorunuzun cevabını alamadınız, sonsuza kadar devam edecek bu kısır döngü diye düşünmeye başlıyor, arkasaından sizin vereceğiniz cevaba deyip siteyi engelleme listesine alıveriyorsunuz. psikolojiniz de bozuluyor. Medya bozuk, basında özgürlük yok, denetleyen yok basit bir soruya bile cevap vermeyi rant a ve kandırmacaya dönüştürmüş çöplük, basın medya kuruluşları, birde bunlar Tüm Türkiyenin nabzına yön tutuyor diyorlar, Önce bir aynaya baksınlar bence, kandırmacalarla dolu, reklam kataloklarından ibaretler, Sizi bu bozuk çöp ortamda , sağladığınız ve sevis ettiğiniz faydalı bilgilendirmeler için kutluyor , saygı sevgi ve teşekkürlerimi iletiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu