Yerli otomobil fabrikasının yeri belli oldu

Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobil üretimi için kurulacak fabrikanın yerini açıkladı. Kocaeli Gebze'de kurulacak fabrika arazisinde kamulaştırma çalışmaları başladı.

Yerli otomobil projesini yürüten Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobili üreteceği üssü açıkladı.

TOGG, yerli otomobili Kocaeli Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’ne kuracağını açıkladı. TOGG, yerli otomobil için kuracağı fabrikanın arazisine kamulaştırma çalışmalarını başlatıklarını bildirdi.

TOGG, yerli otomobil üreteceği üssü Kocaeli Gebze’de kurmasının en büyük faktörünü bölgedeki yan sanayi firmalara yakınlığı olarak gösteriyor. TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, daha önce yaptığı açıklamada fabrikanın yan sanayiye yakın olmasını istediklerini kaydetmişti.

Kocaeli-Gebze’nin yerli otomobili üssü olarak belirlenmesindeki en önemli etkenler ise Türkiye otomotiv sanayisinin kalbinin attığı Bursa’ya Osmangazi Köprüsü vasıtasıyla bağlanıyor olması ve bunun yanı sıra denize kıyısı ve limanı da bulunuyor olması ihracat konusunda da kolaylık sağlaması en önemli etkenlerden.

TOGG, 2021 yılında yerli otomobilin seri üretimini hedeflemesinin ardından, 2022 yılının başında yollara çıkarmayı hedefliyor. TOGG, yerli otomobilin ilk modelini yüzde 100 elektrikli bir C-SUV modeli olarak çıkartacak aynı zamanda 2030 yılına kadar da beş farklı elektrikli model sunacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu