Zagato’dan 100. yıla özel Alfa Romeo Giulia SWB

Milano merkezli araç geliştirme şirketi Zagato, Alfa Romeo ile işbirliğinin 100. yılına özel, eşsiz bir Giulia ortaya çıkardı. İki kapılı model, kısaltılmış dingil mesafesi, Tonale farlar, GTAm motoru ve manuel şanzıman ile sadece 1 adet üretildi.

İtalya’nın en ünlü araç geliştirme ve tasarım şirketlerinden Zagato, Milano yakınındaki merkezinde Alfa Romeo ile işbirliğinin 100. yıl dönümünü kutlamak için özel olarak tasarladığı Guilia SWB’yi tamamladı.

Alfa Romeo Giulia’yı temel alan, ancak kısaltılmış bir dingil mesafesi, ısmarlama iki kapılı bir coupe gövdesi ve altı vitesli bir manuel şanzımanla eşleştirilmiş GTAm çift turbolu V6 motorla birlikte sunulan otomobil, eşsiz olacak.

Daha önceki haberlerde Alfa Romeo Giulia SWB Zagato’nun sınırlı sayıda üretileceği ifade edilmişti, ancak şirketten yapılan açıklamada, bu otomobilin sadece bir adet üretildiği belirtildi. Proje, Zagato ve Alfa Romeo arasındaki ilk iş birliği olan Tipo G1’den (1921) tam 100 yıl sonra, 2021’de başladı. Eşsiz araç, 8C Competizione ve SZ dahil olmak üzere birçok Alfa Romeo modelinin yanı sıra modern çağın birkaç Aston Martin Zagato’suna sahip olan bir Alman müşteri için yapıldı.

Bu yapı için donör araba, manuel bir Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio idi. Zagato, temelleri GTAm spesifikasyonuna yükseltirken, dingil mesafesini kısalttı ve Giorgio mimarisinin çıkıntılarına ince ayar yaptı. Bu, modelin çift turbolu 2.9-litre V6 benzinli motordan güç aldığı ve GTAm’de olduğu gibi 532 hp (397 kW / 540 PS) güç ürettiği anlamına geliyor. Motorun ürettiği güç, Avrupa spesifikasyonu Quadrifoglio’ların altı vitesli manuel şanzımanı aracılığıyla arka tekerleklere iletiliyor.

Alfa Romeo Giulia SWB’nin temellerinin çoğunu ana akım Giulia ve Stelvio ile paylaşmasına rağmen, karoser tamamen yeni. Tonale’den alınan alçağa monte edilmiş LED farları, bir çift büyük tampon girişiyle çevrelenmiş geniş bir scudetto ızgarayla ve yoğun biçimde şekillendirilmiş havalandırmalı kaputta ek bir açıklıkla birleştiren ön kısım oldukça agresif. Sportif görünümü vurgulayan bir karbon fiber ayırıcının da yer aldığı ön cephe, orijinal Giulia’ya kıyasla çok daha kıvrımlı ve 90’ların efsanesi SZ’nin acımasızlığına sahip.

Profile geçildiğinde, ön çamurluklarda yan solungaçlar, üçgen Quadrifoglio arması ve Zagato amblemi dikkat çekiyor. Sarı fren kaliperlerli beş kollu merkezi kilitli alaşım jantlar her ne kadar siyah yerine parlak gümüş kaplamaya sahip olsa da GTAm’den alındı. Dingil mesafesi, gizli kapı kollarına sahip iki büyük kapı ile Giulia sedana kıyasla önemli ölçüde daha kısa. Uzun kaput ve belirgin omuzlardan fastback kuyruğuna giden eğimli tavan çizgisi nedeniyle orantılar, geçmişteki Zagato coupe modellerini anımsatıyor.

İnce bir LED şeritle vurgulanan arka uç, Zagato tarafından tasarlanmış Alfa Romeo’ların TZ serisine benzer Kamm-kuyruk tasarımıyla karakterize edildi. Bazıları, arka lambaların Aston Martin’i anımsattığını söyleyebilir. Bu benzerlik, Zagato’nun tasarım diliyle olan ilişkisini düşünürseniz anlaşılabilir bir durumdur.

Diğer taraftan, merkezi olarak monte edilmiş çift egzoz borulu büyük iki katlı difüzör ve Zagato’nun imza tasarım öğesi olan eğimli arka cama kadar uzanan balon tavan dikkat çekiyor.

İç mekanda ise Giulia’nın ön panel düzeni korunarak karbon fiberle kaplandı. Siyah deriyi yeşil vurgular ve dikişlerle birleştirerek, GTAm’ın Montreal Green’ine benzeyen dış gölgeyle eşleştirildi. “Cannocchiale” gösterge paneli, analog ve dijital göstergelerin bir karışımına sahipken, siyah panelin arkasına bir bilgi-eğlence dokunmatik ekranı gizlendi. Başlat-durdur düğmeli direksiyon simidi, klima kontrolleri ve manuel şanzıman için alüminyum vites kolu doğrudan Giulia’dan alındı, ancak karbon fiber kapı içi kaplamaları gibi diğer özellikler özel yapıldı. Tahmin edilebileceği gibi, kabin iki koltuklu bir konfigürasyona sahip ve entegre koltuk başlıkları üzerinde Z amblemi bulunan karbon fiber kasalı koltuklar bulunuyor.

Bu çok özel aracın karoser tasarımı, Centro Stile Alfa Romeo’nun başkanı Alejandro Mesonero ve tasarımcı ekibi tarafından desteklendi ve yapımı Zagato ekibi tarafından üstlenildi. Ancak, tüm geliştirme ve üretim çalışmaları “dış destek olmaksızın” tamamen Zagato Milano Atölyesi tarafından gerçekleştirildi. Bu nedenle Zagato, otomobildeki Alfa Romeo rozetlerinin “yalnızca tanımlayıcı ve tanıtım amaçlı olduğunu ve Zagato’nun Alfa Romeo SZ’den ilham alma tercihi” olduğunu belirtiyor.

Bir defaya mahsus üretilen bu eşsiz otomobil hakkında konuşan Alejandro Mesonero, “ilk hedef, güzelliği performansla birleştirmekti, bu başarıldı ve yapılan iş iki markanın tarihi yolculuğuna mükemmel bir şekilde uyuyor” dedi.

Eşsiz model, sahibine teslim edilmeden önce Alfa Romeo Müzesi yakınlarındaki Arese’deki “La Pista” pistinde fotoğraflandı. Milano’lu şirketin CEO’su Andrea Zagato, Alfa Romeo Giulietta SZ ve Giulia TZ’nin burada doğduğuna dikkat çekiyor.

İtalyan tasarım evi, oldukça yüksek olması beklenen, tek seferlik Alfa Romeo Giulia SWB Zagato’nun maliyetini açıklamadı. Modelin tek seferlik doğası, ısmarlama gövdesi ve Giulia temellerindeki kapsamlı modifikasyonlar, Zagato’nun imzasıyla gelen diğer üst düzeyde koleksiyonluk özel parçalar, olağanüstü bir fiyat etiketini haklı çıkarmak için fazlasıyla yeterli.

Foto Galeri👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu