Taşıt kredilerinde limit artıyor

Kur artışı sebebiyle zor günler geçiren otomotiv sektörüne nefes aldıracak bir uygulama daha hayata geçiriliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), piyasaları rahatlatmak için yeni kararlar aldı, taşıt kredilerindeki limitler yükseliyor. BDDK’nın aldığı bu kararla otomobil alan vatandaşların eli bir nebze daha rahatlayacak.

Yeni düzenlemeye göre taşıt kredileri, fatura değeri 120 bin lirayı aşan otomobillerde yüzde 70, 120 bin liranın üstünde kalan kısmı için ise yüzde 50 oranında uygulanacak. Daha önceki uygulamada fatura değeri 100 bin liraya kadar olan araçlara yüzde 70 kredi alınabiliyordu.

Yeni düzenleme ile 200 bin liralık bir otomobil için 124 bin lira kredi çekebilecek ve 76 bin lira peşinat ödemeniz gerekecek. 150 bin liralık aracın ise 99 bin lirası kredi, 51 bin lirası peşinat olarak ödenecek.

Yapılan değişiklik, ikinci el otomobilleri de kapsıyor. İkinci el otomobiller için kredi limiti belirlenirken kasko değerine bakılacak. Kasko değeri 100 bin lira olan ikinci el bir otomobilde 70 bin liraya kadar banka kredisi kullanılabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi görüntüleyebilmek için reklam gösterimine izin vermelisiniz.