Çarpışma testinde Tesla’ya ne oldu?

Sadece elektrikli otomobil üreterek 100 yılı aşkın geçmişe sahip fosil yakıtlı otomobillere tek başına kafa tutan Tesla, güvenlik konusunda da kendini test etme imkanı buldu.

2014 yılında Euro NCAP testlerine Model S’le katılan Tesla, aynı modeliyle şimdi de Amerikan IIHS kurumunun çarpışma testlerinde boy gösterdi.

Euro NCAP’ten 5 yıldızla çıkan Tesla Model S, IIHS testlerinden umduğunu tam bulamasa da kısa geçmişine rağmen başarılı sayılabilecek sonuçlar aldı.

En acımasız test olan %25 örtüşmeli small overlap testinde en yüksek puan olan yeşil G, yani good alamasa da diğer çarpışmalardan G ile çıktı.

Small Overlap’te kabul edilebilir seviye sarı A alabilen Tesla Model S’in en zayıf olduğu iki konuysa çarpışma önleme ve farlar oldu.

Çarpışma önlemede sıfır çeken Model S, farların gece sürüş güvenliğine katkısı konusunda da en kötü puan olan kırmızı P aldı.

Yine çocuk koltuğu bağlama ve kullanımı konusunda da Tesla Model S’in yetersiz olduğu ortaya çıktı. Bu alanda aldığı puan ise güvenliğin sınırda olduğunu gösteren turuncu M.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu