“En Çok Sorun Çıkaran” 10 Otomobil Markası

Dünyanın saygın araştırma kuruluşu J.D. Power’ın Almanya’da yaptığı araştırma sonucunda 24 markada 100 araç başına düşen şikayet sayısı üzerinden bir liste ortaya çıktı. Mesut Abi de sizin için bu listeyi yorumlayarak, en çok şikayet alan 10 otomobil markası ve en az şikayet alan 10 otomobil markası şeklinde değerlendirdi.

Bu araştırmada, her markadan aynı sayıda, 1 yaşla 3 yaş arasında otomobile sahip insanlara ulaşıldı ve onlara son 1 yıl içinde aracıyla ilgili ne gibi sorunlarla karşılaştığı soruldu. Bunlar, ikinci ele düşmemiş halen ilk sahibi tarafından kullanılmaya devam edilen araçlar.

24 markaya ait yaklaşık 14 bin aracın kullanıcısıyla görüşüldü. Bu araştırmaya spor otomobiller, ultra lüks markalar dahil edilmedi.
Araçlar, motor ve şanzıman, kaporta ve iç mekan, elektrik-elektronik, yürüyen aksam, ses sistemi, ısıtma-soğutma, sürüş konforu ve tüketim gibi 8 kategoride değerlendirildi. Şikayetler, basit ampul patlamasından ağır motor arızasına, yakıt tüketiminden yalıtıma kadar, çıkması muhtemel 177 sorun üzerinden incelendi. Ve her markada 100 araç başına kaç şikayet düştüğü tespit edildi. Tabii, en çok şikayet alan marka, sınıfta kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu